Přírodovědně - turistický oddíl "Bílinské sojky"
    junior klub rok 2003/04 rok 2004/05  rok 2005/06 rok 2006/07 rok 2007/08
zpět na úvod rok 2008/09 rok 2009/10 rok 2010/11 rok 2011/12 rok 2012/13
rok 2013/14 rok 2014/15 rok 2015/16 rok 2016/17

16.12. 2018 - Výsledky soutěže Sojka roku  za školní rok 2017/2018  

 

28.7-8.8.2018 - Letní přírodovědný tábor Zbirožský potok

Na letní přírodovědný tábor, který jsme spoluorganizovali společně s třeboňskými Volavkami a rokycanskými Brontosaury v údolí Zbirožského potoka mezi Ostrovcem a Lhotkou  vyrazilo 7 sojek, hlavně v chlapeckém složení. Oddílovou vedoucí byla za naší společnost M. Machová.  Pobývalo se v chatkách nebo v podsadových stanech - sojky si vybraly stany. Doprava na tábor byla zajištěna automobily tam i zpět sojky dopravili K. Mach a J. Machová. Dopravu i pobyt na táboře hradila ze sponzorských darů z většiny Bílinská přírodovědná společnost. Zejména je potřeba zmínit podporu Města Bíliny. Více jak týdenní tábor v letošním suchu a vedrech sojky zvládly ve zdraví, poznaly zase nový kout naší země - Křivoklátsko a spolu s odborníky se jim podařilo své hlavy obohatit o další znalosti z české přírody. Tábor provázela řada her a výletů. Každý si našel v okolí Skryjí svého trilobita - zkamenělinu, kterou je tato oblast pověstná a mezi 50 ostatními účastníky také nové přátele, což je zase obvyklé na našich letních táborech.

 

19.5.2018  -  regionální + národní  kolo soutěže Indiánská stezka v Libouchci

V sobotu  19. 5. 2018 jsme se auty dopravili na  další tradiční jarní soutěž do Libouchce. Indiánská stezka probíhá jako spojené regionální a národní kolo. Bohužel prakticky všichni z mladších kategorií nám z nějakého důvodu odpadli, takže Bílinské sojky reprezentovali převážně ostřílení účastníci.  Podle zkušeností také vypadaly výsledky. Nejlépe se umístili naši dorostenci - Michal s Davidem svoji kategorii vyhráli a dorostenky Kačka s Alicí získali stříbrnou medaili. Další naši dorostenci Radek a Petr - skončili těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě a starší žáci Matyáš s Vojtou získali ve své kategorii bronz. Celkově se tedy dá výprava na tuto naši tradičně úspěšnou soutěž považovat za velmi úspěšnou. Mrzí nás jen neúčast našich nejmladších, kteří si mohli poměřit svoje síly a schopnosti s velmi dobrou konkurencí. Úspěšnost celé výpravy potrhle hezký výšlap do Tisských stěn. Tyto pískovcové skály nás uchvátily jak z geologického pohledu, tak zejména úžasnými jeskyň kami, které zde v pískovci vytvořily přírodní zvětrávací a erozní, nebo snad abrazní procesy. Výhledy do krajiny ze skalních sloupů také stojí rozhodně za to. To vše spolu s hezkým počasím nám vytvořilo skvělou náladu k návratu do Bíliny. Organizace pod velením J. Černého z DDM Ústí nad Labem byla jako obvykle vynikající.

 

15.4.2018  -  Regionální kolo soutěže Zlatý list v Ústí nad Labem na Střekově

V sobotu  15. 4. 2018 jsme vyrazili na tradiční jarní soutěž. Podařilo se nám sestavit jak družstvo sojek mladších, tak družstvo sojek starších. Straší sojky tentokrát byli pokořeni družstvem studentů gymnázia Jateční z Ústí nad Labem  a tak skončili jako druzí. Nepostupují tedy po řadě úspěšných let do národního kola. Mladší družstvo při své první účasti skončilo na slušném  šestém místě. Soutěže jsme se zúčastnili také jako rozhodčí a pomocníci rozhodčích. Bylo nás vidět hlavně na stanovišti ornitologie (P. Vít, M. Hanzlíková, K. Sochorová) a také samozřejmě na satnovišti geologie (K. Mach, J. Vokurka, K. Hejná). Oběma týmům blahopřejeme k dosaženým výsledkům, rozhodně to nebyla ostuda.  

 

30.9.2017  - Amatérská mineralogická burza v Teplicích

Další ročník tradiční amatérské prodejní výstavy minerálů a zkamenělin se zásluhou zejména rodiny Z. Dvořáka a za podpory vedení Teplického Gymnázia  uskutečnil 30.9. 2017 právě pro storách přízemí Gymnázia v Teplicích. Na výstavu dorazilo celkem 50 vystavovatelů a cca 300 platících návštěvníků. Obsazenost vystavovacích ploch a návštěvnost je tedy přibližně konstantní již několik let. Potkávají se zde tedy víceméně titíž lidé a řada z nich si sem jde především popovídat a potěšit se krásou kamenů. Na výstavě je možno získat také některé odborně populární publikce, vztahující se k našemu regionu.

 

7.9.2017  - Brigáda na Kostrlíku 

První schůzka Bílinských sojek se odehrála jako vždy na Kostrlíku s hráběmi a vidlemi. Bylo potřeba sklidit seno/trávu, která byla posekána před čtrnácti dny koncem srpna J. Vaníkem, K. Machem a M. Horákem. První pokus seno sklidit se odehrál před týdnem, akci jsme ale zrušili kvůli trvalému dešti. Tentokrát to tedy vyšlo, seno jsme sklidili úspěšně a management máme v tomto roce za sebou. Akce se navíc zúčastnil R. Gramblička, který pomohl s vidlemi. Z lokality jsme také bohužel museli uklidit docela objemné odpadky po sběračích kovů.

         

           Schůzky oddílu se konají ve čtvrtek nově od 15:30 do 17:45 v klubovně v suterénu Bílinského gymnázia, nebo venku v terénu se srazem před gymnáziem. 

 

Stáhněte si dvojklikem  Stellarium a poučte se o hvězdné obloze.

Pusťte si na webu model sluneční soustavy (možná to po vás bude nejdříve chtít instalaci Adobe Flash Playeru) a prostudujte si planety sluneční soustavy.