Kronika šk. rok 2013/2014               

Bílinské sojky"

zpět Sojky zpět junior klub

     

 

 

Konečný stav bodování pro školní rok 2013/2014:

 

 

 

   

 

10.5.2014 - Národní kolo Zlatého listu v Janově u Dačic

Opět auty (tentokrát pomohla Michlova maminka paní Jarošová)jsme v pondělí 16.6.2014 vyrazili s naší šesticí vítězů krajského kola do dalekého Janova - rekreačního chatkového tábořiště v údolí řeky Dyje. Po dlouhé cestě a ubytování na vtipně pojmenovaných chatkách - klučičí a dívčí jsme obhlédli okolí, absolvovali první nástup družstev a od druhého dne již probíhal tradiční mumraj národního kola - tři dny exkursí s odborníky do okolní  přírody, obhajoba celoročních aktivit, vystavení plakátú z nepovinných úkolů,  den soutěže, výlet do historických Slavonic a vyhodnocení soutěže. Po týdnu pak následoval zase auty návrat domů. Odvezli jsme si diplomy za páté místo (mezi 15 týmy) v kategorii starších a mraky nových vědomostí a zážitků. ani naši sesterští lounští Lišáci nezapadli a mohli si poprvé vychutnat všechny pro i proti velkého týdenního sutěžení. Bohužel jsme také jeli domů s jedním otřesem mozku, který si naštěstí až předposlení den přivodil Michal, což trochu zkalilo naší radost z celé události. Z celé soutěže byly především vynikající  exkurse s odborníky. Odborníků  bylo dostatek, takže nebylo nutné bojovat o to, zda se na nějakou exkursi dostanem, či ne a mohli jsme se na exkurse dobře soutředit a naplánovat rozdělení celého týmu na exkurse. Jako obvykle nejvíce zaujali botanici a entomologové, kteří měli pro své exkurse nejlepší podmínky, ale ani geologická, hydrobiologická nebo astronomická exkurse s atraktivní výrobou raket a jejich odpalováním z tábořiště nebyly vůbec špatné. Malým mínusem byly akorát uvnitř neudržované počmárané chatky, tam jsme se ale zdržovali jen přes noc, takže nám to tak hrozné nakonec nepřišlo. Krajina kolem Janova je zajímavá výskytem opevnění z první republiky, proto také jedním z našich cílů na výletě ve Slavonicích byly zrekonstruované pevnosti. Ve Slavonicích jsme také neopomněli navštívit tamní katakomby - středověký odvodňovací systém. Do Slavonic i zpět jsme si udělali nádherný výlet přes lesy a pole pěkně pěšky.

    

     

    

   

       

   

   

   

   

 

  

10.5.2014 - Národní kolo Indiánské stezky ve Stráži pod Ralskem

Rovnou národním kolem stejně jako loni začala indiánská stezka ve Stráži pod Ralskem. Nepodařilo se sehnat dostatek krajských koordinátorů a organizátorů soutěže a proto je to krajské kolo v Ústeckém kraji rovnou národním kolem. Organizace se zhostili , jako obvykle výborně Pionýři ze Stráže pod vedením velkého výra T. Rychtaříka, který již ná u pionýrů několik schopných nástupců. Na soutěž jsme jeli dvěma auty, kromě vedoucího pomohl tatínek Honzy, pan Smrž. Mohli jsme tudíž jet jenom s osmi soutěžícími a tedy čtyřmi hlídkami. Naděje jsme vkládali do všech hlídek. Po soutěži na nám již známém místě v lese za jezerem bylo za hodinku vyhodnoceno a tak jsme se dozvěděli výsledky týž den a odjet s cenami domů. Obrovským překvapením bylo především vítězství mladších chapců Davida a Radka. Nezklamala hlídka Michal + Honza ve starších chlapcích, kde jsme vítězství čekali a výborně skončila i dorostenecká smíšená dvojice Kuba  (druhé místo). Co nikdo nečekal, byl propad Viki a Kláry, kde jsme čekali jasné vítězství. Problémem bylo nezvládnutí azimutů, kde si holky nesprávně označili stanoviště a to je stálo 15 trestných minut - to je věc, která se těžko dobíhá....  Škoda toho škobrtnutí u holek ale i tak jsme asi byli nejlepším týmem soutěže.

   

 

 

25.5.2014 až 26.5.2014 proběhlo regionální kolo sotěže Zlatý list v Krásné Lípě 

25.5 v pátek jsme na soutěž odjeli vlakem a po přenocování na základně ČSOP jsme se 26.4.2014 zúčastnili soutěže, naši společnost měla reprezentovat nejen dvě dětská družstva jedno v mladší a druhé ve starší kategorii ale bohužel kvůli neúčasti Kateřin a Jany mělo družstvo mladších nedostatečný počet členů, takže jsme k nim museli přidat Kamču ze straší kategorie a jednoho kamaráda z lounského družstva. Tím pádem jsme pak měli dvě družstva ve starší kategorii dvě družstva. Výsledek - naše "Áčko" - dream team Alča, klára, Viki, kuba, Honza a Michal s naprostou převahou vyhrálo, "Béčko "  - Kamča, David, Radek a Vojta skončilo třetí. Vklínilo se mezi nás jen jedno družstvo. Byla to obrovská škoda, protože kdyby mladší holky na soutěž jely, bezproblému by svou kategorii vyhrál i mladší tým a mohli by tak jet na národní kolo soutěže. Takto s námi za kraj pojedou naši bratři - Lišáci z Loun - svěřenci naší členky Lucie Rychtrové, což nám ale také dělá obrovskou radost. Naši členové také tradičně tvořili část rozhodcovského sboru (stanoviště geologie a ornitologie). Byli to K. Mach, ......

    

  

 

27.3.2014 uklízíme naučnou stezku Bořeň 

Naučná stezka Bořeň kvůli velké návštěvnosti vyžaduje pravidelnou  údržbu. Několikrát doroka jsou kontrolovány doplňovány zničená plexiskla nebo zatavené plakátky ve schránkách (provádí K. Mach) a dvakrát do roka chodíme kolem turistických chodníků uklidit odadky. Jednou z takových akcí jsme provedli během čtverteční schůzky Bílinských sojek  - sebrali jsme dva pytle běžných odpadků (papírky, plechovky , pet lahve, obaly od oplatek nebo cigaret, skleněné lahve a podobně). Odpadky jsme donesli do města a u prvních kontejnerů roztřídili. 

  

 

 

28.9.2013 jsme pomohli zorganizovat již čtvrtou 

Amatérskou  burzu minerálů a zkamenělin v Teplicích


Již po druhé jsme pomáhali dospělým zorganizovat mineralogickou burzu v Bílinském Gymnáziu. Místo čtvrteční schůzky jsme v pátek 27.9. 2013 vyrazili do Teplic připravit třídy a chodby tamního gymnázia na sobotní burzu. Většina z nás se také druhý den na samotnou burzu vypravila, aby také z toho velkého vystavování minerálů měla nějakou vzpomínku. Mnozí zde nechali celé měsíční kapesné aby obohatili svoje sbírky minerálů. Samozřejmě jsme při té příležitosti prošmejdili také malou ZOO Teplického gymnázia. Brigády nebo výstavy se zůčastnili také naši čtyři nováčci Katka, Jana, Matěj a Vojta.

 

 Září 2013 Management na Kostrlíku

I v tomto roce jsme ve spolupráci s našimi dospělými kamarády provedli hned ze začátku září sečení trávy a následnou sklizeň sena na Kostrlíku. Byly to hned dvě naše  první schůzky v měsíci a té úrvní se zúčastnil se jí i jeden nováček - Vojta. Seno jsme sklidili během dvou schůzek. Za práci prostě umíme vzít a užijeme u toho i hodně srandy.