Archiv aktualit "2015"
zpět na aktuality další rok > < rok zpět

7.11.2015 - Tvorba knížky Jezero mezi sopkami zakončena, tisk zajištěn

po desítkách let sbírání zkamenělin, mnoha letech vyhodnocení a roku intenzovní práce na knížce se dá říci, že konečně je hotovo. Knížka o známé paleontologické lokalitě Trupelník, nedaleko Bíliny byla předána do tisku. Tatínky této knížky jsou Z. Dvořák, K. Mach a P. Dvořák. Autoři jako obvyke celou knížku vytvořili zcela bez nároku na odměnu. Knížka si získala přízeň  řady partnerů a tak s jejím tiskem rozhodně nebude problém. Na tisk přispěli Severočeské doy a.s., ČEZ a.s., Město Bílina, GIS Geoindustry s.r.o. , Penetra s.r.o. tedy všichni naši pravidelní partneři. Využíváme tuto cestu, abychom všem těmto partnerům poděkovali za příspěvky na naší činnost, jejíž součástí je i vytvoření této knížky.  

Pokud vše půjde, jak má, knížka by mohla být k mání v dostatečném předstihu již před vánoci.

   

 

26.9.2015 - mineralogická burza v Teplicích

opět po roce zveme členy společnosti, kamarády a vůbec všechny příznivce mineralogie na již šestou výstavu a burzu minerálů tradičně konanou v prostorách Teplického gymnázia. Burza proběhne v sobotu 26.9. 2015 od 9:00 do 14:00 společně s trhy akva tera  v sousední budově.  Plakátek ke stažení.

 

5.8.2015 - nepodařilo se získat dotaci na výsadbu aleje k Tobiášovu vrchu

Bohužel přes to, že jsme obci Kozly dodali kompletní projekt výsadby aleje ovocných stromů od hřbitova k Tobiášovu vrchu a obec na základě těchto podkladů včas požádala o dotaci na ČEZ, akci nebudeme moci uskutečnit. ČEZ žádost zamítl údajně s oddůvodněním, že v žádosti byl příliš vysoký poměr mezi náklady na služby a náklady na materiál. ČEZ tedy chce platit hlavně stromky a další materiál a náklady na samotné práce hradit nechce. Pokusíme se tedy s obcí v jarním termínu dohodnout o znovupodání žádosti s tím, že podstanou část prací provedeme brigádně, jak jsme i původně měli v úmyslu.

 

15.8.2015? - naše lokalita Kostrlík vyhořela!

Téměř 80% námi opečovaváné lokality Kostrlík padlo během poloviny srpna za oběť sucha a ohně. Z neznámých příčin zde došlo k požáru trávy a keřů. Při hašení požáru zasahovali Hasičské sbory z většího okolí  a i při samotném hašení došlo k další devastaci lokality. Kostrlík se, jak už přiložené foto z konce srpna ukazuje, z požáru vzpamatuje. Naše společnost ale přišla o dotaci na management, který měl proběhnout od poloviny srpna do poloviny září. Je to smůla, protože předchozí 3 roky jsme management prováděli zcela zdarma, dotace se nepodařilo získat. Sečení trávy a náletových dřevin za nás provedla možná jediná cigareta, možná jiskra z dětského ohýnku.  Teprve čas ukáže, co místy silná vrstva popele na lokalitě změní.

  

  

 

30.7.2015 - Jsme definitivně zapsaným spolkem!

30.7.2015 nabylo právní moci usnesení krajského soudu v Ústí na Labem a byly zaregistrovány naše nové stanovy, způsob jednání, členové výboru a revizor a hlavně náš nový název, ve kterém se změnilo jedno písmenko! Po půlroce snažení, celkem 4 podání k soudu jsme tedy dosáhli toho, že naše společnost plně vyhovuje novému občanskému zákoníku. Máme tak trochu náskok před mnohými dalšími organizacemi, které ještě netuší, co je čeká.

Náš nový název tedy zní: Bílinská přírodovědná společnost z.s.  

Z.s. znamená zapsaný spolek - spolek registrovaný ve spolkovém rejstříku u krajského soudu. Tak doufejme, že naši zákonodárci do dvou let nepřijdou s nějakou další změnou písmenek. Nové logo by tedy mělo vypadat takto:

 

 

Na našem webu ale radši necháme vše při starém bez z.s.

  

 

 

 

18.7.-26.7.2015   -  Tábor v Hradcích - proběhl k naší spokojenosti.

 

Ve spolupráci základní organizace ČSOP Třeboň a obdobných oddílů jako jsou naše Bílinské sojky se podařilo zorganizovat pro děti se zájmem o přírodu týdenní tábor, kde děti měly  možnost formou exkursí s fundovanými specialisty, soutěží, her a přednášek posílit svoje přírodovědné znalosti a setkat se se svými kamarády ze soutěže Zlatý list. Tábor se konal v prostoru základny Zdravotně-sociální fakulty Jihočeské university v Českých Budějovicích v obci Hradce jihozápadně od Českých Budějovic. Základna sestává z desítky chatek, kuchyně, jídelny, klubovny a sociálních zařízení a dalších budov a je tedy kompletně vybavená pro pobyt dětského tábora. Kapacita byla omezená na cca 40 dětí v chatkách, proto nás část trávila tábor ve stanech. Z našeho oddílu se akce zúčastnilo nakonec 8 dětí. Doprava tam a nazpět byla zajištěna auty. Doprovodný program a hry se odehrávaly v duchu na tématu Ferda mravenec (práce všeho druhu, říše hmyzu atd.). 

Program vedli zkušení odborníci známí ze soutěže Zlatý list : Leoš Lippl - krutá botanika, Vašek Bartuška (velký šéf tábora) - kreslení a malování zvířat, Petr Stýblo - zoologie, lov ptactva, přednášky o cestách na Sibiř, Fanda Nuc - ornitologie, lov ptactva, Pěnkava - ornitologie, Albert Damaška - entomologie, povídání z cest, Majda Lučanová - botanika, Radek Lučan zvaný Kris-ornitologie a netopýři, Jarmila Ichová - biologie všeobecně, Hynek Bílý - meteorologie a lesnictví, manželé Robovští - zoologie, Karel Mach - geologie, Markéta Machová - genetika, kreslení, čtení autorských povídek. Volný čas vyplňovali vodopádem her mladíci a mladice z přírodovědecké fakulty Jihočeské university (Dan, David, Fanda, Lenka ). O proviant se na výbornou starala Ivana Nucová s manželem a "Babka týmem". Zdravotnictví  na táboře reprezentovala Leona Veselá.

No a tak nic nebránilo v tom, abychom si to tam řádně s kamarády od třeboňských Volavek, rokycanských Brontosaurů, budějovických Kaštanů, Meziříčských Falca a Orlovců užili. Děti byly neznámým klíčem rozděleny do oddílů, ve kterých se dělo herní soutěžení. Na exkurse s odborníky, které byly dopoledne i odpoledne se všichni hlásili individuálně, takže jsme se tam všichni dokonale promíchali a spřátelili.  

První čtyři dny bylo sice děsné vedro, takže lidi jak ve stanech tak v chatkách dost trpěli a museli si to kompenzovat častým chlazením pod sprchami či v rybníku, ale jinak moc nebyl čas na flákání. Program měl spád a moc se nechtělo spát. V sedm stávat, v osm odchod na exkurse, ve dvanáct oběd, do třetí hodiny koupání v rybníku, odpočinek a hry, od tří zase exkurse, v šest večeře a hned zase hry a večer promítání, nebo další hry. Dobrými zážitky byly také dva skoro celodenní výlety do údolí Křemžského potoka a Vltavy a také na Kleť. 

Domů jsme dorazili všichni zdrávi a spokojení a to je hlavní. Těšíme se, že něco podobného zažijeme i příští prázdniny.

Tábor Hradce 2015 - čekání na lanovku na Kleť

 

 

15.6.-21.6.2015   -  Národní kolo Zlatého listu v Náměšti nad Oslavou.

  

Po vítězství obou našich družstev v krajském kole soutěže Zlatý list, konané v Ústí nad Labem, jsme sestavili úderné týmy v kategori mladších i starších pro národní kolo a 15. června ráno jsme vlakem vyrazili přes Brno do Náměště. Soutěžící se museli oproti složení z krajského kola trochu obměnit a mladší tým pomohla doplnit Eliška z lounského týmu L. Rychtrové. Jako pomocný vedoucí k Machem jel Kuba, který již nemůže soutěžit.  Na soutěž jsme se dopravili vlakem. Místem konání byla táborová základna "U Vlasáka" v údolí řeky Oslavy nedaleko od Náměšti nad Oslavou.

Organizátoři zavedli letos do soutěže řadu negativně působících novinek oproti tradičnímu řádu soutěže a tak došlo k řadě problémů v podobě nestíhání táborové kuchyně, zmatků při přidělování míst na exkurzích, celkovému nestíhání programu, zabloudění soutěžících při soutěži a nakonec vlastně zrušení části soutěže starších (podrobněji na stránce Bílinských sojek).

V táborových novinách "korunní plátky" se svým nešikovným výronem proslavil Michal a rozpoutáním celotáborové "1.šiškové války", která se na nějaký čas vymkla kontrole dospělých, naši mladší borci. 

Naše letošní výsledky byly z hlediska pořadí nejhorší za řadu posledních let, ale špatnými je rozhodně nazvat nelze. Vždyť jsme stále jednoznačně nejlepší v kraji. Mladší překonali svým 6. místem 7. místo starších a ukázali, že právě v nich je naše budoucnost. Národního kola se pravidelně zúčastňuje 15 týmů v obou kategoriích, předvedli jsme se tedy jako lepší průměr a již se snámi počítá jako s pravidelnými účastníky národního kola. A to je přeci bájo - Bílinské sojky jsou na republikové úrovni pojmem. 

 

  

  6. a 7. místo na náodním kole Zlatého listu 2015 

Nahoře zleva Kuba, 7.  starší tým - Michal, Kamča, klára, Katka, Alča, Viki .

Dole 6. mladší tým - Vojta, Radek, David, Eliška, Péťa, Péťa.

   

29.5. a 5.6 2015   -  Ornitologické vycházky s žáky 4. tříd ZŠ J. Pešaty v Duchcově

Již tradičně v Duchcově pod vedením M. Hanzlíkové vyrazily do přírody děti ze 4. tříd ZŠ J. Pešaty. Děti byly vybaveny dalekohledy, foťáky a atlasy ptáků. Co děti nadchlo nejvíce a co o vycházce napsaly?:

 - Verča, Kačka, Dáda: Strašně mě dojal krutihlav. Nejenže byl krásný, ale i srandovní. Když chce odehnat nepřítele, kroutí hlavičkou, od toho název krutihlav. Míša: Líbila se mi sýkora koňadra. Od sýkory modřinky se liší barvou hlavičky. Karolína, Natálka: Dlask tlustozobý je nádherný pták. Svým zobákem umí rozlousknout pecku nebo ořech. Děkujeme paní učitelce Martině Hanzlíkové za zajímavé povídání a ukázku kroužkování našich ptáků. Markéta Vítková a žáci čtvrtých tříd. 

 

 

16.5.2015   -  Národní kolo Indiánské stezky ve Stráži pod Ralskem.

Náš tým Sojek opět velmi dobře reprezentoval naší společnost i město Bílinu na národním kole Indiánské stezky, soutěže přírodovědné a tábornické všestrannosti. Naše jasná želízka v ohni potvrdila svoje ambice a tak především dorostenci (Kuba s Honzou) a starší žáci (Michal s Matějem) ukázali to nejlepší co v nich je a svoje kategorie s obrovskými náskoky vyhráli. Bylo to zřejmé již ze samotných běžeckých časů a znalosti a dovednosti to ještě rapidně zlepšily. Další chlapci v kategorii starších v této kategorii soutěžili prvně a i přes to se nezratili.   4. místo loňských vítězů mladší kategorie Davida s Radkem a sedmé Petra s louňákem Martinem je příslibem do budoucna. Mladší kluci - Vojta a Péťa s jedenáctým místem ze 16 zúčastněných dvojic při první účasti nebyli zdaleka nejhorší, kluci se teprve rozkoukávali. Starší dívky, kde jsme měli dva týmy, také vůbec nezklamaly. Po loňském debaklu Klára s Katkou urvaly třetí místo a Viki s Janou osmé místo. Velice úspěšní byli naši milí kolegové z Loun pod vedením L. Rychtrové, kteří se vůbec neztratili, přijeli se stejně velkým týmem jako my a získali medaile v dalších kategoriích - zlatou v mladších dívkách a stříbrnou v nejmladších děvčatech a řadu dalších cenných míst. V podobě Petra a Martina jsme dokonce sestavili společný tým. Konkurence byla letos silná, startovalo celkem 98 dvojic, žádná medaile nebyla zadarmo, dokonce i v dorosteneckých kategoriích bylo dost týmů. Svojí účastí nás podporovaly také starší sojky - vysokoškolačky Maky a Lada.

Soutěž po dvoluletém úpadku zase nabírá na obrátkách a lze to určitě přičíst výborné organizaci PO Výři ve spolupráci s tamní ZDŠ. Výrům děkujeme za pěkný zážitek a závidíme jim pěknou bouldervací stěnu, kterou jsme si s gustem vyzkoušeli. Počasí vyšlo super, nocleh ve škole byl príma, snad jen ta doprava by na místo mohla být lepší... 

  

 Naši medailisté (chybí jem Matěj)

 

9.5.2015   -  Vítání ptačího zpěvu v Košticích

Hned druhý den po Duchcově přišly Koštice, tentokrát v podání J. Vaníka a A. Pikěšové spolu s M. Horákem v mírně komornějším složení ale také s velkým zájmem a rostoucími znalostmi místních se odehrálo další vítání ptačího zpěvu pro veřejnost.

   

10.5.2015   -  Vítání ptačího zpěvu v Duchcově

V letošním roce se Vítání skutečně vydařilo. Sešlo se 20 dětí a 19 dospělých. V Zámecké zahradě jsme pozorovali špačky a brhlíky, kteří hledali potravu pro svá mláďata. Našli jsme nenápadné hnízdo šoupálka krátkoprstého ve škvíře pod kůrou stromu. V mělké vodě napůl vypuštěného rybníka lovil rybky ledňáček říční. Nad Zámeckou zahradou kroužili a chytali drobný hmyz rorýsi. U Dubského rybníka tradičně proběhla ukázka kroužkování ptáků a jako vždy nejvíc zaujal krutihlav obecný. V závěru si děti zasoutěžily a získaly sladkosti od Bílinské přírodovědné společnosti a drobné dárky od ČSO. Počasí přálo a všem se akce líbila.V Duchcově vítání přípravila naše duchcovská buňka M. Hanzlíkové a P. Víta s M. Horákem.

   

 

 

  

25.4.2015   -  Svatomarkovské procesí v Kozlech

Již desáté svatomarkovské procesí se zastavilo v Kozlech. Tradice tohoto způsobu přivítání jara se v našem kraji zabydlela a již po desáté sem zavedla mnoho hostů – přátel Českého středohoří. Akce měla publicitu i v krajském tisku, takže o ní věděl kde kdo. Svatomarkovské procesí organizuje společnost Středohoří sobě  o.s. především v osobě J. Kvapila. 

Procesí, které obnovuje tradici barokních krajových zvyků, začíná u kaple svatého Víta v Sinutci, nad kterou vyvěrá údajně zázračný pramen léčící oči. Tuto poutní kapli se podařilo skupině nadšenců sdružených ve Spolku za záchranu kaple sv. Víta v Sinutci o.s. , zachránit od zániku tím, že na ní během minulých let byla obnovena střecha. Jako v minulých letech i tentokrát začalo procesí právě u kaple sehráním barokní frašky, hrou pro děti a pak už se celý dav vydal směrem ke Kozlům. V čele procesí byl nesen perníkový obraz svatého Marka, zpívaly se barokní písně. Na návsi v Kozlech na účastníky, kterých letos bylo kolem osmdesáti, čekala výstava fotografií rostlin hory Bořeně u Bíliny a nabídka našich publikací. Výstavu na zdi kostela připravili manželé Machovi z Bílinské přírodovědné společnosti z vlastního archivu fotografií ku příležitosti vydání nové knížky P. Jaroše a B. Stalmachové o rostlinách Bořně. Kromě účastníků procesí výstavu shlédlo i několik Kozelských občanů. Před zahájením procesí se zastavily také naše dendroložky Boršiovy aby zaběhly okouknout mez pro výsadbu aleje, kterou jsme dohodli s obcí Kozly - závěr - vysázet zde staré odrůdy hrušní +- jeřáb oskeruši...      

      

 

                                                Výstava fotografií rostlin hory Bořeň na zdech Kozelského Kostela.

   

Po odpočinku před Kozelským kostelem Svatého Martina se procesí vydalo na pouť nejprve směrem k Chrámcům kolem rybníčků ke křížku. Po cestě u dolního rybníčka  proběhlo přepadení procesí dětskými loupežníky, a jejich obrácení na pravou víru. U křížku proběhla nejprve krátká poutavá přednáška pracovníků správy CHKO České středohoří Litoměřice manželů Kopeckých na téma významu místní krajiny jako tradičního ovocnářského kraje a záchranných programů středohorských stepí jejich spásáním. Byl uvítán záměr obce a Bílinské přírodovědné společnosti vytvořit novou alej od Hřbitova směrem k Tobiášovu vrchu a zejména fakt, že přírodovědná společnost navrhne vysazení především starých odrůd hrušek a případně jeřábu oskeruše, typicky středohorského, ale vzácného ovocného stromu. 

    

 

   Procesí prochází chrámeckými sady.

 

Po přednášce následovalo tradiční žehnání půdě, aby přinesla dobrou úrodu. Bohužel pan farář J.Hurt se letos nemohl osobně zúčastnit z důvodu náhlých zdravotních problémů a tak svoje požehnání poslal přes svůj face book na mobilní telefon. Požehnání čtené panem Dr. V. Honysem tím samozřejmě neztratilo na hodnotě a tak se hned na to na okraji nedalekého záhumenku objevily desítky zabodnutých dřevěných křížků. Po dalším příjemném pochodu mezi poli a kvetoucími sady procesí došlo do Chrámců do areálu zámečku, kde pro ně paní Syrovátková připravila tradiční pohoštění. Pracovníci správy CHKO tam otevřeli malý stáneček s množstvím materiálů o ochraně přírody v našem kraji, prodávaly se místní produkty (pálenky, mošty a marmelády) a hrála kytara. Počasí se vydařilo, účast hostí z celého kraje byla nebývale vysoká. Dojem z jara umocňovaly naplno rozkvetlé třešně, švestky a pampelišky Mezi dospělými se pohybovalo také mnoho dětí a byla dokonce nesena miminka. Novinkou na procesí letos byla přítomnost televize Prima v podobě moderátorky a kameramana. Je tedy možné, že v některém ze zpravodajských pořadů této televize se mihne i naše výstava na obecní návsi.

 

22.4.2015   -  dohodli jsme se s obcí Kozly!

Po dlouhém více jak ročním složitém jednání, které ještě přerušily volby, se nám na zasedání zastupitelstva podařilo uzavřít smlouvu s obcí Kozly o pronájmu dvou vesnických rybníčků a pozemku mezi nimi za korunu ročně na tři desítky let. Naším cílem je v těchto nádržích vytvořit podmínky pro rozmnožování obojživelníků, kteří zde byli kdysi velmi hojní. Rozmnožovaly se zde dva druhy skokanů, dva druhy ropuch, čolek obecný a všechno to požírala užovka obojková. Jenže jedna z nádrží byla zarybněna, takže žáby jí vždy na jaře opustí, jakmile zjistí, že tam ryby jsou,  druhá je již zcela zanesená splachy z celé obce. Čeká nás tam mnoho práce, ale velmi tvůrčí a zábavné s konkrétním výsledkem.

Druhým dohodnutým počinem je to, že obec na náš podnět požádá o dotaci nadaci ČEZ z kapitoly aleje. Navrhli jsme obci zajistit projekt - podklady pro podání žádosti o dotaci, vysázet a pečovat o zcela novou alej mezi kozelským hřbitovem a přírodní památkou Tobiášův vrch - známou lokalitou konikleců a hlaváčku jarního. 

  

 Dolní rybníček v Kozlech, zcela zanesený různými splachy z celé vsi

 

 

 Horní rybníček v Kozlech, bývalá hasičská nádrž, dnes zarybněná plevelnými rybami. 

 

  Mez u cesty od hřbitova k Tobiášovu vrtu, kam bychom chtěli vysázet alej. 

  

 

18.4.2015   -  krajské kolo soutěže Zlatý list  - vítězství na všech frontách

Po roce se Bílinské sojky zase vypravily prezentovat svoje znalosti na krajské kolo Zlatého listu. 10 soutěžících doprovázela M.Machová jako doprovod a K. Mach a J. Vokurka s M. Horákem jako rozhodčí na stanovištích geologie a ornitologie.  Tentokrát se nám podařilo dát dohromady minimální 4 lidi i v mladší kategorii a tak jsme svoje šance na postoupení do národního kola posílili. Sice nám chybělo pár zkušených borců, kteří odjeji s gymnáziem na výlet do Anglie, ale ukázalo se, že to pro nás není zásadní problém. I tak jsme ve strší kategorii dali dohromady družstvo, které dokázalo porazit další v pořadí o 10% bodů (15 bodů náskok). Starší měli v tomto roce docela velkou konkurenci (11 rýmů) ale ve složení Michal, Kamča, Kačka D, Matěj, Alča, a Kačka H. to zvládli na jedničku.  Obě trojice dokázaly získat více bodů než všechny ostatní. Naši mladší sice měli menší konkurenci (7 týmů) ale za to byli jen ve čtyřech. Radek a Petr + David a Vojtou v součtu rovněž porazili všechny ostatní týmy. Bylo to sice jen o 4 body, ale co na plat byli nejlepší. Na záda jim těsně dýchali naši kolegové z Loun, které vede také členka Bílinské přírodovědné společnosti L.Rychtrová. Loni byli na národním kole oni, letos to budeme my. Ámosákům ale blahopřejeme!

Celá soutěž se konala v Ústí nad Labem v nečekaně hezké lesnaté oblasti mezi Mariánskou skálou a Bertiným údolím. Trasa vedla mimo jiné přímo úžasnou strží Berina údolí. Kromě nás tu probíhala jedna turistická akce a také akce ukliďme svět. Různí nadšenci, kteří mají rádi přírodu a životní prostředí obecně tedy byli na tomto místě ve vysoké koncentraci.

  

 Bílinské sojky v Ústí pod Mariánskou skálou

 

9.4.2015   -  tradiční úklid naučné stezky Bořeň 

Bílinské sojky se vypravily (na druhý pokus, protože minulý týden pršelo) na Bořeň aby tradičně provedly jarní úklid. Počasí se vydařilo, sbírání odpadků moc ne - téměř nebylo co sbírat. Buď to se lidé ukáznili, nebo prostě už nejsme jediní, kdo v okolí naučné stezky uklízí. Důležité ale je hlavně to, že na sezónu je z tohoto pohledu stezka připravena. Bohužel utrpěly některé plakátky ve schránkách. Ty budeme muset vyměnit.  To ale také nevadí - opotřebovanost svědčí o používání a to rádi vidíme, že se lidé o Bořeň zajímají. 

 

31.3.2015   -  spolupracujeme na vytvoření  přírodovědného průvodce lokalitami okolí města. 

Náš dětský oddíl a K. Mach spolupracují s J. Machovou na vytvoření a testování přírodovědného průvodce  pro žáky základních škol a gymnázia po třech lokalitách okolí Bíliny. J. Machová průvodce pro základní školy zpracovává v podobě diplomové práce v rámci studia na pedagogické fakultě Univesity Karlovy v Praze. Průvodce zahrnuje lokality Bořeň, Zámecký park a Bezovku a lázeňský park na Kyselce. Náš oddíl se stal součástí testování toho průvodce. Bílinské sojky musely vyplnit pracovní listy k lokalitě lázeňský park, pak jsme zde vykonali exkursi podle připraveného postupu v průvodci a následně jsme test vyplňovali znovu. To proběhlo v říjnu 2014. Byli jsme tak prvním kolektivem, na kterém byl materiál testován. Začátkem března bylo totéž provedeno se žáky ZŠ praktická a hned na to se žáky ZŠ Aléská. Po vyhodnocení bylo jednak konstatováno, že tak jak je terénní výuka formou exkursí připravena je prakticky realizovatelná a hlavně velmi účinná. To my ostatně víme - trávíme v přírodě v okolí Bíliny i jinde více jak 50% času. Bohužel to tak neprobíhá při výuce přírodopisu na základních školách. Proto se samozřejmě mnohem vyšší účinek návštěvy parku  projevil na zlepšení znalostí žáků ZŠ, pro které byla tato forma výuky něčím novým  a lázeňský park dosud s cílem poznávat přírodu nenavštívili. V našem případě se zlepšení také odehrálo, ale vzhledem k tomu, že je to prostředí nám velice dobře známé ukázali jsme hned nazačátku tak vysoké znalosti, že byl potom trochu problém něco vylepšit. Ze všech testovaných kolektivů jsme tak byli nejlepší ve všech výsledcích, ale relativní zlepšení znalostí po exkursi bylo malé.  

 

20.3.2015   -  náš první pokus k registraci nových stanov u soudu nevyšel 

Bohužel se nepodařil první pokus sregistrací nšich nových stanov podaných v hávrhu již 5. února a změněného názvu u krajského soudu. Bohužel první reakce soudu, že našemu podání cosi chybí se nám dostalo až po lhůtě do kdy to bylo možné doplnit. Podle všeho byl nějaký problém ve stanovách, soudní úředník ovšem odmítl s námi komunikovat jinak než oficiálnímu doporučenými dopisy, že prý nejsou právní poradna a tak se vše nesmírně táhne a ještě začátkem dubna jsme neobdrželi zpátky naše dokumenty, abychom mohli problém opravit, či něco doplnit. Vážení to je děs... Máme na to ještě čas do června 2016, ale hned jak budem vědět v čem je háček podáme to znovu.

 

8.3.2015   -  vyvěšování budek - Hrobčice 

K pozoruhodné akci se nás několik sešlo společně s občany obce Hrobčice. Po dohodě M. Horáka a K. Macha s paní učitelkou M.Očkovou, zastupitelkou obce Hrobčice za PRO!Hrobčice strany zelených v Bílině jsme odbornou asistencí pomáhali třem desítkám občanů Hrobčic s vyvěšováním budek podél cesty z Hrobčic k rybníku Kocouráku. Budky-sýkorníky zajistila strana zelených (pan Pitek) obecní úřad obce Hrobčice, celou akci zorganizovala paní učitelka Očková. Nedělní odpoledne na začátku prázdnin nevyhovovalo většině sojek a tak se akce nakonec zúčastnil na půl hodinky M. Horák, a na zbytek akce K. Mach, Kuba, Kačka řečená Dýně a Péťa. M. Horák v úvodu akce  místním občanům (odhadem 70 lidí), mezi kterými bylo plno dětí, s pomocí obrázků vysvětlil, jaký význam vyvěšování budek v krajině má a jací ptáci se v nich můžou uhnízdit. Celý dav se žebříky, kladivy a hřebíky a se pak vrhnul vyvěšovat dvacítku připravených budek. Ve volbě stromů a s umístěním budek radil a pomáhal K. Mach, Péťa nosil hřebíky a kladivo, Kuba a Dýně vyfasovali k venčení psy paní učitelky a pomáhali s organizací. Nakonec Kuba i Dýně vlastnoručně vyvěsili také jednu nebo dvě budky. Počasí bylo báječně jarní, místní lidé pohodoví, nadšení a pozorní a tak byly víceméně všechny budky na cestě k rybníku Kocouráku podél potoka na převažující topoly rozvěšeny. Na závěr akce jsme se s místními zúčastnili opékání buřtů a kolem páté hodiny jsme vyrazili domů. Tato naše spolutráce s obcí Hrobčice určitě není poslední, mimo jiné jí předcházely dvě terénní vyjížďky M. Horáka s vedením obce ohledně masivního vyřezávání remízků kolem cest v katastru obce a byla nám rovněž nabídnuta a vysvětlena spolupráce na budování naučné stezky za obcí.

 

  

 

 

   

 

30.1.2015   -  Výroční shromáždění členů Bílinské přírodovědné společnosti 

Sešli jsme v 16:00 v klubovně Bílinských Sojek na Gymnáziu v Bílině. Díky úpěnlivým prosbám předsedy jsme se nakonec sešli skutečně ve dvoutřetinové většině (nakonec se na prezenčce nakupilo 16 podpisů), abychom mohli schválit nutné změny stanov a názvu společnosti, vyplývající z platnosti NOZ (nového občanského zákoníku). Od 30.1.2015 se tedy jmenujeme Bílinská přírodovědná společnost z.s. (to"z.s." znamená zapsaný spolek) a máme nové stanovy. na našem webu se to asi hned tak nezmění, ale budeme se snažit, abychom to uvedli do pořádku. Při té příležitosti jsme také zvolili staronový výbor společnosti, abychom za rok zbytečně nemuseli znovu provádět změnu zápisu do rejstříku, která nás odteďka bude stát vždy 1000 Kč. Pokud jde o výroční zprávu - inu dopadli jsme dobře, příjmy průměrné, výdaje také, takže nám dost peněz zbylo na rozjezd příštho roku a na vydání případných publikací. Naše činnost se odvíjela vcelku normálně a tedy docela úspěšně. Schválili jsme také podpis smlouvy s obcí Kozly o pronájmu pozemků dvou vesnických rybníčků. Cílem je provádět tady management těchto louží tak, aby se zde opět začali rozmnožovat obojživelníci několika druhů, jako to bylo běžné před lety a vytvořit z těchto lokalit ukázková místa, kde bude možné demonstrovat možnosti zapojení vesnického prostředí do zlepšování kvality životního prostředí.

 

 

24.1.2015   -  Návštěva amatérské mineralogické burzy v Praze! 

Bílinské sojky se v počtu 7 vypravily jako každý rok mezi sběratele minerálů a zkamenělin do Prahy. Tradičně jsme vyrazili vlakem a burzu ve škole v ulici Barikádníků si pěkně užili. kromě nových poznatků o minerálech si mnozí účastníci přivezli pěkné úlovky do svých sbírek. jako vystavovatelé i návštěvníci se zde zúčastnili i někteří naši dospělí členové. Na závěr výletu si Sojky prohlédly Václavské náměstí a ulici Na příkopě.

 

10.1.2015   -  O novou knížku je zájem! 

Již kolem stovky nových knížek našlo svoje zájemce. Kromě  patřičných povinných počtů zaslaných vědeckým knihovnám, a knih předaným sponzorům jako dík za jejich přispění, 50 knížek pořídila naše spřátelená společnost České středohoří a objednávky přišly i od řady individuálních milovníků Bořně a regionální literatury. Zájmu o knížku přispěly články v Severočeském deníku a Bílinském zpravodaji. Máme velikou radost, že máme již přímo kultovní příznivce, kteří na naše publikace čekají, aby si je zařadili do již vyšlé serie. Nové zájemce o naší literaturu upozorňujeme, že kromě Geologie Podbořanska, jsou všechny dosud vyšlé naše publikace k mání a samozřejmě v úsilí nepolevíme!!!

 

 

4.1.2015   -  Knížka Rostliny Bořeně u Bíliny byla pokřtěna 

Čtrnáctka skalních příznivců Bořně + jeden pes nehledě na nepříznivé počasí dorazili na jedenáctou hodinu ranní na Bořeň pod Liběšickou stráň, aby tady pokřtili novou publikaci edice Bílinské přírodovědné společnosti. Počasí bylo proměnlivé, větrné, teplota kolem nuly, chvílemi sněžilo, chvílemi se těžké mraky i roztrhaly a vykouklo sluníčko.  Za oba autory přišel knihu Rostliny Bořeně u Bíliny představit Pavel Jaroš. Původní úmysl knížku pokřtít až na vrcholku hory vzal za své kvůli místy nebezpečným ledovým plotnám, které při výstupu a zvláště při sestupu ohrožovaly zejména seniorslou skupinku účastníků. Nakonec se křest uskutečnil přímo pod Liběšickou strání, která je epicentrem botanické zajímavosti Bořně. K. Mach  jako předseda společnosti nejprve účastníkům řekl pár slov k historii vzniku knížky a jejímu významu a ocenil příspěvek sponzorů  - města bíliny a GIS Geoindustry s.r.o. Poté knihu představil sám autor P. Jaroš. Knížka byla následovně pokřtěna jak jinak než sektem a Bílinskou kyselkou. Následná diskuse o ochraně přírody na Bílinsku a na Bořni obzvláště způsobila, že účastníci místo opustili až kolem poledne.