Archiv aktualit "2010" | ||||
zpět na aktuality | další rok > | < rok zpět | ||
15.12. 2010 v Praze převzata vytištěná nová knížka
Nakonec i v tom to roce jsme vydali v 900 exemplářích v naší miniedici knížku - plnobarevnou 70 stránkovou brožuru - "Bílinské moře v Době Dinosaurů" od Z. Dvořáka a P. Dvořákové. Autorům blahopřejeme, celé vydání knihy zasponzorovalo Město Bílina, kterému tímto děkujeme. Jak sám název napovídá, jedná se o publikaci paleontologickou a zároveň blízkou městu Bílině, doufáme tedy že nadchne všechny patrioty i geology zajímající se o místní geologické poměry a také sběratele zkamenělin.
Letošní sečení na Kostrlíku ukončeno a převzato 16.9.2010
Tak trochu martýriem se šťastným koncem by se dal nazvat letošní management na Kostrlíku. Jedním slovem jsme nestíhali. Problémy byly dva - za prvé jsme loni nesekali celou lokalitu ale jen její hlavní část, poněvadž se nám nepodařilo zajistit dotaci AOPK. To se nám letos díky Veronice J. povedlo ale zase sehrálo negativní roli v počasí době, kdy byla seč plánována. Celý srpen totiž s přestávkami pršelo. To vedlo ke zvýšenému růstu trávy, jejímu polehnutí a nemožnosti vůbec sečení provádět. Nakonec první část byla posekána v polovině srpna (Karel M.), pak byly dvě brigády provedeny za účasti Míry H. Jirky V. Ještě v posledním týdnu srpna jsme posekané sklidili brigádou Bílinských sojek (Maky, Lada, Luboš Kuba). Zbytek posekali Míra s Karlem první týden v září a hned to bylo sklizeno další brigádou sojek (Maky, Lada, Luboš, Honza a Michal P.) Bylo to ale o chlup, agrotechnické lhůty nám tentokrát těžce dýchaly na záda. 16.9. se podařilo celou louku pořádku předat a vydělali jsme si tak dohodnutou částku, která po odečtení ceny benzínu a opravy křovinořezu poslouží k financování našich aktivit.
Národní kolo Indiánské stezky 11.9.2010
Dvě soutěžící hlídky a dvě druhá místa - to je výsledek účasti Bílinských sojek na národním kole, kam postoupily naše dorostenky Maky a Lada z prvního a Honza a Michal z druhého místa v krajském kole. Národní kolo proběhlo ve Stráži pod Ralskem v režii tamních Výrů, našich kamarádů a soupeřů zároveň. Kromě samotného soutěžení jsme si prohlédli i velkou část městečka a úžasné zázemí Pionýrské organizace v tomto městě. Vrcholem našeho výletu do stráže byl podvečerní výšlap na horu a hrad Ralsko, odkud je úžasný výhled do kraje. Naše děvčata si vyměnila místo s druhými z krajského kola - Netopýrkami z Jablonce nad Nisou. Konečná časová ztráta na vítěze byla ale jen 16 sekund (z celkových více jak 2 hodin)!!! Taková těsná prohra bitvy o zlatou dovede naštvat, ale naše holky to braly v klidu a sportovně. Ve vědomostech a dovednostech byly lepší než vítězky. Podobně to bylo i u kluků, ale tam byl časový rozdíl několik minut. Kluci ale budou v kategorii mladších hochů soutěžit ještě další dva roky, takže můžeme očekávat, že zlatá je někdy příště nemine. K úspěchu blahopřejeme.
Sběratelská mineralogickou a paleontologická burza ve spolupráci s gymnáziem v Teplicích - 11.9.2010 (zde propozice)
Burza proběhla nad očekávání úspěšně. Z. Dvořákovi se podařilo zajistit více jak 40 vystavovatelů a dostatečnou propagaci akce dopředu v tisku, takže burzu navštívilo celkem 400 návštěvníků, z nichž většina patřila do kategorie mládež a děti. Organizace běžela jak na drátkách a vystavovatelé, organizátoři i návštěvníci byli plně spokojeni. Burza posloužila všem sběratelům, kteří již jsou unaveni drahými komerčními výstavami a burzami, odkud je vytlačují komerční prodejci minerálů a šmuků. Konečně mohli vystavit i nálezy které nelákají jen svými barvami a leskem ale i zajímavým třeba minerálním složením nebo třeba historkou o nalezení, konečně jsme mohli poklábosit o to, co je novéno na lokalitách, jaké byly nalezeny nové minerály. Návštěvníci zde mohli uvidět minerály, které si mohou nalézt sami v přírodě, nejen rádoby atraktivní dovoz z Brazílie a jiných exotických zemí. Lze tedy očekávat, že i v příštím roce se do organizace takové akce pustíme. Velké díky patří za poskytnutí prostor a pomoc při organizaci burzy řediteli, zaměstnancům a studentům Gymnázia a samozřejmě hlavnímu organizátorovi Z. Dvořákovi a celé jeho rodině, bez nichž by tato akce prostě neproběhla.
15.7. - 21.7. 2010 Putovní tábor Bílinských sojek - Západní Tatry (Roháče)
Vrcholem dosavadní činnost "staré gardy" Bílinských sojek, tedy těch kdo již dnes převážně dosáhli věku 14 a více let, se dá nazvat poslední putovní tábor. Konečně jsme ochutnali i skutečně vysokohorskou turistiku se všemi jejími dopady na naše nohy hlavy a srdce. Putovní tábor tentokrát předpokládal velkou samostatnost a a fyzickou zdatnost, proto se ho nezúčastnili nejmladší členové oddílu. Vyrazili jsme ve složení vedoucí Karel M., pomocný Jaromír. T, Lukáš a Jaromír, Luboš, Maky a Lada, Kuba, Filip a Trangy. Pokoření osobních výškových rekordů skoro nás všech a obrovský dojem s nádherné málo dotčené slovenské přírody nám bylo odměnou na velkou námahu, kterou procházení po takových horách přináší. Podrobnosti o úžasném putování najdete na stránkách Bílinských sojek.
14.6. - 20.6. 2010 Národní kolo Zelené stezky - Zlatého listu
Družstvo sojek ve složení Lukáš, Michal H., Honza, Klára a Jana v národním měřítku poskočilo zase o jednu příčku výše, když v páteční (18.6.) soutěži překonalo dalších devět týmů z celé republiky a umístilo se na úžasném pátém místě této soutěže. Jako obvykle samotnému soutěžení předcházel týden plný přírodovědných exkursí her a výletů do okolí místa soutěže. Tím místem byla tentokrát osada Zátoň na Šumavě, v nadmořské výšce kolem 800 m, nedaleko vrcholu pověstného Boubína. Na místo byl soutěžní tým dovezen v pondělí večer auty (Pavel Karel) první 3 dny jim pak byla vedoucím Jarka a od čtvrtka večera už to byl zase vedoucí Karel. Bydlelo se, zase jako obvykle v chatovém táboře. První tři dny byly věnovány různorodým přírodovědným exkursím s odborníky, ve čtvrtek jsme soutěžili a v sobotu vyrazili a výlet do Boubínského pralesa. Výlet a stejně tak celá činnost během exkursních dní byla poznamenána zimou, deštěm, mokrou trávou a blátem - prostě holinkami ale nakonec nám chybělo jen to koupání, ke kterému se nakonec během krátkého poledního slunce soutěžního dne odhodlali Honza s Klárkou. Vyhlášení výsledků v sobotu večer bylo opět velkou společenskou událostí s velmi živou až hlučnou atmosférou a hlavně plné radosti pro náš tým. Naši dva hoši Honza a Michal se stali oblíbenci botanika Leoše a vůbec náš tým malý postavami se velice vyznamenal znalostmi. Domů jsme vyrazili zase auty v neděli dopoledne. Páté místo v národním kole této soutěže je zatím největším úspěchem našeho nového soutěžního týmu, který může dosáhnout v budoucnu mnohem více, pokud u své činnosti zůstane... Vždyť i v kategorii mladších jsou Ti naši soutěžící těmi nejmladšími !!!
26.5. - 27.5. 2010 úspěšně proběhlo již druhé pracovní setkání geologů mostecké pánve, tentokrát orientované na paleontologii
Pracovního setkání se zúčastnilo 20 účastníků. První den proběhla konferenční část s v hotelu Ring ve Svinčicích. bylo předneseno celkem 6 referátů a proběhla i intenzivní diskuse včetně podvečerního posezení v restauraci. Druhého dne proběhla rovněž úspěšně exkurse na paleontologické lokality na Povrchovém dole Bílina.
15.5.2010 úspěchy v Indiánské stezce
15.5.2010 se 4 naše dvojice z oddílu Bílinských sojek spolu s vedoucím a náhradníkem zúčastnili krajského kola soutěže Indiánská stezka v Povrlech. nepříznivé chladné počasím odradilo část účastníků, nicméně ti správní "indiáni se dostavili" takže soutěž tím vůbec neztratila na kvalitě akorát se urychlil její průběh. Ze soutěže jsme si odvezli pomyslnou jednu zlatou a tři stříbrné medaile. Vítězi ve své kategorii a jasně postupujícími do národního kola se staly Lada Maky, které tentokrát vrátily porážku z národního kola loňského roku Netopýrkám z Liberce. Druhé místo Martina a Honzy v kategorii starších chlapců (nejnabitější kategorie) se čekalo. Nejmladší děvčata - Jana s Klárkou byly také druhé - škoda stačilo neztratit dva body a mohly být první. O 22 vteřin uteklo první místo Michalovi a Honzovi mezi mladšímu kluky. Kluci jsou v této kategorii letos prvně takže je jasné, že příští rok musejí vyhrát - i stavění stanu, které si spolu před soutěží ani nestihli vyzkoušet zvládli perfektně a v limitu. Škoda té ztráty bodů na uzlech, které jinak umíme - mohlo to být také první místo. Bohužel jsme díky neúčasti kluků Täuberových nemohli postavit ještě jedno družstvo starších kluků a dorosteneckou dvojici (Luboš a Michal P. bohužel nemohli závodit) - hromada dobrých výsledků by se určitě rozšířila.
9.5.2010 vítání ptačího zpěvu v Duchcově
Jak se ukázalo 9.5. zájem o naši již pravidelnou ornitologickou akci v Duchcově nezadržitelně roste. Dopoledne plné poslouchání ptačího zpěvu, pozorování ptáků a ukázek odchytu a kroužkování ptáků zorganizovali naši ornitologové již poněkolikáté. Přijíždějí sem i lidé z jiných okolních měst, letos se počet účastníků vyšplhal na více než 40. za vzornou organizaci, propagaci ochrany přírody a pěstování kladného vztahu k přírodě vůbec můžeme poděkovat celé naší ornitologické sekci.
24.4.2010 vítězství v Zelené stezce - zlatém listu
Naše družstvo sojek se spolu se skupinkou rozhodčích z naší společnosti zúčastnilo krajského kola Zelené stezky - Zlatého listu v Krásné lípě. tentokrát jsme postavili pouze družstvo v mladší kategorii - oba dva Michaly, Lukáše, Kláru, Janu a Honzu. Obě tříčlenné družiny prokázaly výjimečné znalosti o přírodě a tak v soutěži zvítězily s úžasným náskokem 40 bodů (vítěz 162, druhý 122 bodů). Takové jasné vítězství tady ještě nebylo!!!!! Postup do národního kola je tedy naprosto zasloužený. Díky patří i straším členům společnosti, kteří se zúčastnili jako doprovod, nebo rozhodčí tedy M. Machové, L.Musilové, L. Hoškovi, A. Pikešové, J. Žampachové, J. Vaníkovi a K. Machovi. Naše rozhodcovská stanoviště měla na soutěži rovněž zcela výjimečnou úroveň a bylo to oceněno hlavním organizátorem soutěže.
22.4.2010 další krok k rozšíření kroužkovatelských aktivit
M. Hanzlíková, A. Pikešová a A. Rulfová učinily další významný krok k tomu aby se staly plnoprávnými kroužkovateli ptactva. V tomto týdnu absolvovaly několikadenní ornitologické školení, pořádané kroužkovatelskou stanicí při Národním muzeu. Absolvování tohoto školení je spolu s adekvátní dvouletou praxí pod vedením zkušeného kroužkovatele podmínkou pro udělení kroužkovatelského oprávnění. Pokud budou tato oprávnění přidělena, bude mít naše společnost již 5 kroužkovatelů.
20.1.2010 výroční členská schůze
Další výroční členská schůze tradičně na gymnáziu v Bílině 20.1.2009 od 16:30 a trvala cca do 19:15. Začali jsme v jedenácti členech, (tři se omluvili) vynikající přednáškou O. Janečka o jeho výpravě do Malajsie. Následoval přehled o našich loňských aktivitách a finančních výsledcích podaný předsedou a schůzi uzavřela diskuse. Ze shrnutí naší činnosti vyplynula kromě negativní causy Muzeum řada velmi pozitivních věcí, je zřejmé, že naše činnost nestagnuje a v některých směrech se slibně rozvíjí. Ornitologická sekce překvapila přítomné svými jednotnými dresy.
|