Topol bílý (Populus alba) "Pyramidalis"

  

V seznamu nezařazen U Plusu v létě  U Plusu stavba koruny olistěná větvička opadané listí kůra kůra
MAPA

 

Navigace : Tento druh nebyl v Bílině vysazován často. V podstatě jej nalezneme pouze v trojúhelníku mezi silnicí č.13 a supermarketem Plus v jižní části sídliště u nového nádraží. Vyskytují se zde tři téměř identické exempláře, které byly vysazeny zřejmě po dostavbě sídliště začátkem 60. let 20. století. Několik mladších exemplářů najdeme pak  podél potoka Syčivky těsně v blízkosti budovy ředitelství Dolů Bílina.

 

Zdravotní stav stromu :  Všechny  3 stromy v sídlišti jsou v dobré kondici. Byly vysazeny hromadně v době dostavby a zazeleňování sídliště a jejich stáří se tak pohybuje kolem 40 - 45 let.  

  

Biologie :  Topol bílý  (Populus alba) "Pyramidalis" je silný statný strom s výškou až 35 m s poměrně  pravidelnou, široce  kuželovitou  korunou složenou z mnoha vystoupavých větví. Druh pochází z jižní a střední Evropy je to tedy v podstatě domácí dřevina. Vzhled stromu je velmi dekorativní , čemuž přispívá  velmi světlá, hladká zelenošedá kůra, která jej činí atraktivním i v zimě po opadu listí. Pouze v nejstarší části kmene se kůra mění v podélně rozpraskanou černošedou borku. Listy jsou vejčité zubaté až (především u mladých stromů)  tří - pětilaločné, poněkud připomínající listy některých javorů. Naspodu jsou listy plstnatě obrvené, což způsobu je bílou barvu rubu listu. Na líci jsou listy naopak výrazně tmavě zelené s voskovitým povrchem. Jako ostatní topoly plodí množství ochmýřených semen.

   

Význam : Topol bílý v kultivaru Piramidalis  je velmi dekorativní strom a kromě Sídliště u nového nádraží ho  v Bílině téměř nenajdeme. V sídlištních podmínkách vytváří příjemnou protiváhu kostkaté mase paneláků, které již převyšuje.

 

Fosilní záznam :  Rod Populus  je poměrně hojně nalézán v usazeninách třetihorního stáří především  v podobě listů, které se však spíše podobají topolu černému.