Javor stříbrný (Acer saccharinum

  

  34 listy olistění větve Opadané listí samičí květ samčí květ Křídlaté nažky. Kůra.
MAPA

 

Navigace : Skupina exemplářů tohoto druhu se nachází spolu s dalšími druhy javorů nedaleko od radnice, mezi radnicí, silnicí č.13 a supermarketem Plus, spolu s dalšími druhy javorů (mléč, babyka).      

 

Zdravotní stav stromu :  stromů je dvanáct  a jsou stejného stáří přibližně 40 let.  

 

Biologie :  Javor stříbřitý  (Acer saccharinum) je 25 až 30 m vysoký strom s řídkou, směrem k vrcholu rozšiřující se korunou. Ve své domovině –  lužních lesích v nížinách Severní Ameriky -  dorůstá i větších rozměrů a byl zde indiány intenzivně využíván k získávání sladké jarní mízy nařezáváním kůry.  Z bílinských javorů je to javor s nejvýrazněji vykrajovanými 5  laločnými listy. Samotné laloky jsou samy výrazně laločnaté až hrubě zubaté. Na rubu jsou listy stříbřitě jemně chlupaté, na podzim žluté. Květy jsou jednopohlavné, vyraší ještě před listy. Samčí jsou krátce stopkaté samičí dlouze stopkaté. Křídla poměrně velkých plodů (asi jako u běžného javoru mléče) svírají ve dvojici ostrý úhel.

 

Význam : Tento druh javoru roste v Bílině pouze na jednom místě a je to třetí  nejméně rozšířený druh javoru na Bílinsku po javoru dlanitolistém a velkolistém, které jsou známy pouze v jednom exempláři.

     

Fosilní záznam :  Rod Acer byl hojně rozšířen v miocénu  mostecké pánve v podobě vzácných otisků listů i plodů a pylu.