Zpřístupnění Radovesické výsypky veřejnosti

 

Tuto aktivitu jsme na základě iniciativy I. Bílého zahájili začátkem roku 2019, naplno se ale rozeběhla až v roce 2020, kdy se stala naší nejvýznamnější aktivitou roku a její ukončení se bude datovat v roce 2022 kdy bude o výsypce vydána knížka.

 

Cílem této rozsáhlé aktivity je zpřístupnit zrekultivované bývalé důlní území veřejnosti, turistům, procházkářům i milovníkům přírody. 

 

Projekt mněl pět hlavních součásti:

1. vytvoření informačního systému výsypky (24 informačních panelů )

2. vytvořené turistické modře značené trasy přes výsypku ve spolupráci s Klubem českých turistů.

3. tištěná mapka 

4. terénní environmentální učebna ZŠ  za Clumen v Bílině

4. brožura v rámci edice Bílinské přírodovědné společnosti

 

V roce 2020 byly obsahově připraveny prakticky všechny plánované informační panely – polovinu z nich se podařilo s pomocí Revitrans a.s. a SD a.s. vyrobit a nainstalovat. Výrobu panelů hradila rada Ústeckého kraje. Ke konci roku byly ještě dokončeny obsahy zbytku tabulí – ty byly vyrobeny a na místo do již zabudovaných stojanů nainstalovány až začátkem roku 2021. již v roce 2020 se podařilo  zajistit souhlasy majitelů pozemků pro vybudování modré turistické trasy Bílina – Kostomlaty přes Radovesickou výsypku a ve spolupráci s Klubem Českých Turistů a SD a.s. byla stezka vyznačena. Samotné vyznačení KČT bylo hrazeno z příspěvku města, většinu objektů pro značení – pískovcové balvany z Dolu Bílina jsme umístili ve spolupráci s Revitrans a.s. Součástí celého informačního systému výsypky je i expozice hornin, kterou jsme již vytvořili rovněž za pomoci Revitrans a.s.

 

v roce 2021 Byly  připraveny a s podporou SD a.s. instalovány zbylé informační panely. Celkem je teď na výsypce 24 našich panelů a prochází tudy „naše“ modrá turistická trasa. Vše je zobrazeno i na výše komentované mapce. Novou součástí celého informačního systému výsypky je teď i expozice hornin, kterou dokončili J. Svejkovský se Z. Dvořákem.  

Hlavně díky I. Bílému byla dokončena v roce 2021 také venkovní environmentální učebna ZŠ Za Chlumem v oblasti tzv Bílého mostku na úpatí výsypky, která byla slavnostně předána do provozu za účasti představitelů všech podporovatelů a školy.

 

Spolupracovali jsme rovněž s Městem Bílina a KČT na realizaci žluté turistické trasy kolem údolí Bezovka. I tato žlutá trasa je již hotova a je hojně navštěvována. 

 

V roce 2022 také proběhla první komentovaná prohlídka výsypky pod vedením K. Macha s organizační podporou Sokola Bílina a Městského informačního centra.

 

Mapka se zobrazením všeho podstaného je k dispozici v městském informačním centu.

Knížka bude vydána konce m roku 2022.