Deník přírody -  20.9 - 26.9. 2008               

        

        Ve čtvrtém   zářijovém týdnu došlo sice k oteplení a zatažené počasí se změnilo na oblačné ale podzim již začal být byl zřejmý na vegetaci. Teploty vyrostly v odpoledních hodinách při občasném polojasnu až na 19 -20 °C (pondělí , čtvrtek, pátek) nicméně noční teploty již 9°C nepřekračovaly a v některých dnech se spolu s jihovýchodním proudění vzduchu objevily i nevýrazné srážky. 

         Intenzivně se rozběhla sklizeň jablek, která letos podle vyjádření rolníků bude nejméně o třetinu lepší než loni. Začaly žloutnout první stromy - javory mléče a babyky. Na stromech dozrávají i další plody, jak je zřejmé z následujících fotek. Na chodníku a na silnici, často narazíme na chlupaté motýlí housenky, které se přesouvají za zdroji potravy, případně na bezpečná kuklící místa. 

         

 

      

         KM  29.9. 2008 

 

                                                                                       

Žluté listí javoru, zářící mezi dosud zelenými  jasany, lípami (světleji zelená)  a duby (tmavě zelené). Z vrcholu Bořeně. foto KM   foto Číčova u Hořence bylo pořízeno sice až v sobotu ale oranžové a červené barvy listí hrušní a svídy už bylo patrné i vtomto týdnu. foto KM 
Plody kaštanovníku jedlého. Duchcov. foto MHa  Nové plody platanu javorolistého. Duchcov.        foto MHa  
Okružák ploský. Duchcov. foto MHa  Bělásek. Duchcov. foto Mha 
 
housenka neurčeného motýla. Duchcov- foto MHa