Deník přírody -  5.7.2008 - 11.7.2008               

        

        Druhý červencový týden byl ve znamení pozvolného ochlazování. Nástup frontálních systémů od západu přinesl v severozápadním proudění chladný vzduch, který se odpoledne neohříval na více než.25 °C a v noci teplota klesala i na 13 °C. Převládalo oblačno s méně výraznými srážkami a například v úterý bylo i velmi větrno. Atmosféra  se velmi pročistila a úterní oblaka v kontaktu se zemí byla prostě nádherná. Oblačnost s přeháňkami na frontách souvisejících s tlakovou níží na západ od našeho území pokračovala i ve středu a ve čtvrtek, kdy bylo vysloveně zataženo.   Teprve úplný konec týdne přinesl oteplení, což se projevilo hned v pátek ráno mlhou..

         Nástup kvetení, bodláků, pcháčů, lopuchů, bělotrnu, jetelů, kakostů lučních a dalších pozdějších lučních květin využívají hojně čmeláci všech druhů, kterým v minulém týdnu vyschl zdroj nektaru v podobě kvetoucích lip. Na malé ploše cca 1 m2 je možno vidět třeba i deset čmeláčích dělnic najednou.  Přetlačují se zde s motýli, zejména různými babočkami a modrásky a rovněž se začínajícími  zlatohlávky. V Oseku jsme kontrolovali vývoj u vody - radost nám dělá labutí rodinka.

      

         KM  10.7. 2008 

 

                                                                                       

Labutí rodinka. Koupaliště Osek. Foto MHa Labutí rodinka. Osek. Za povšimnutí stojí odlišné zbarvení zobáku mláďat  a dospělého.  Foto MHa
Mládě poláka chocholačky. Osek. Foto MHa Právě metamorfovaná ropucha obecná. Osek.    foto MHa