Deník přírody -  21.6.2008 - 27.6.2008               

  

        poslední  červnový týden  kolem slunovratu byl charakteristický zvýšením teplot až na skoro rekordní (o víkend až 30°C odpoledne a skoro 20°C v noci)doprovázené postupným narůstáním oblačnosti a v odpoledních hodinách místními bouřkami, V polovině týdně déšť zasáhl frontálně skoro celou zemi a tak se trochu ochladilo, nicméně odpoledních 25 - 26°C vydrželo. 

       Třešně už pomalu začínají modrat, obilí začíná vonět klasickou žňovou vůní - ječmeni zlátnou osiny, ostatní druhy obilí jsou teď spíše stříbrné. Kvete lopuch a další bodláků m podobné rostliny. Naopak už odkvétají orobince a třeba vlčí máky. Klíněnka již vesele devastuje jírovce a již je to na nich poznat podle hnědnutí listí z dálky.

      Bohužel se stalo, že neopatrností nebo během větru vypadlo z hnízda jedno z mláďat čápa bílého v Duchcově a tento pád nepřežilo. nadále tedy sledujeme vývoj dvou zbylých mláďat. Na silnici nacházíme množství ptáků  pěvců a také ježky. Velice zajímavou událostí byla výprava za plchy velkými, kteří se rozhodli okupovat několik ptačích budek, které máme rozmístěné v okolí Bořně. Podařilo se nám jich z jedné budky vyhnat celou čtveřici, takže bylo dostatek příležitostí je jak natočit, tak nafotit. 

      

         KM  20.6. 2008 

 

                                                                                       

Mladý plod lípy velkolisté. Bílina. Foto KM. Netýkavka nedůtklivá.  Duchcov. Foto MHa
Dospělý čáp bílý, letící na hnízdo. Duchcov. Foto KK Dospělý čáp krmící dvě mláďata na hnízdě. Duchcov.        foto KK
Plch velký. Okolím Bořně. Bílina. foto KM.   Larva klíněnky v komůrce z vyžrané listové tkáně na jírovci. Bílina - Kyselka foto KM.