Deník přírody -  17.5.2008 - 23.5.2008               

  

        Týden byl z meteorologického hlediska pod vlivem tlakové níže migrující severozápadním okrajem přes naši republiku od jihu na severovýchod. Nad naší oblastí byl sice tento vliv relativně slabý, nicméně ráz počasí to zcela změnilo. Po celý týden bylo víceméně zataženo, při nejlepším oblačno. Neděle propršela celá v ostatních dnech se občas přehnala přeháňka. Svěže foukalo a teploty poklesly na nočních 8°C a odpoledních 15 - 18°C. Oteplovalo se v pátek, kdy bylo také, polojasné počasí pod vlivem výběžku vysokého tlaku vzduchu od severu.

        Ptactvo stále vesele zpívá a krmí mladé nebo ještě sedí na vejcích. To že samice sedí na vejcích je dobře poznatelné také podle toho, že většinou vidíme létat samce. Ti také po ránu a na večer hlučně prozpěvují a plní éter půvabnou hudbou léčící lidskou duši nabouranou celodenním shonem v městském hluku. Kolem silnic je vidět stále dost mrtvolek poražených zvířat zejména jsou to lasicovité šelmy a ptáci. V Lesích se rozhostilo pološero, protože koruny stromů se zatáhly listím. V bylinném podrostu středohorského  lesa stále spíše dominuje ptačinec.  Kromě stále žlutých polí řepky a zelených obilních lánů jsou v krajině výrazné také  bíle kvetoucí keře hlohů.  Stále výrazněji se projevují kvetoucí mrkvovité rostliny zejména bršlice kozí noha  a kerblíky. Na Bořni jsme zahlédli kvetoucí záhony rudofialové smolničky obecné a bílého ptačince obecného výrazné byly také jestřábníky lesní a chlupáčky. Hvězdnice alpská již odkvetla stejně jako koniklece, jejichž ježaté až ochlupené plody skrývají stovky zrajících semen na vysoké lodyze. Jamky mravkolvů, číhajících na procházejícího mravence jsme otestovali zahnáním mravence do jedné z nich - larva mravkolva pohotově začala vrhat po mravenci zrnka  prachu a písku. vrcholek Bořně odletovaly nejméně dva druhy baboček a také pískající rorýsi obecní. Po cestě jsme nalezli na zemi  několik potácejících se starých  čmeláků a hojně jsme naráželi na chrobáky modré, hledající odpady a výkaly na cestě.   Krkavci již své mladé zřejmě vyvedli - hnízdo na skalní římse je opuštěné. Ornitologové tentokrát navštívili Dobroměřice - plejádu drobných pěvců odchycených v tamních rákosinách nabízíme k nahlédnutí. 

      

         KM  26.5. 2008 

 

                                                                                       

Violka. Bořeň. Foto KM Smolnička obecná. Bořeň. Foto KM.
Tolita lékařská. Bořeň. Foto KM. Neurčená kvetoucí tráva. Bořeň.        foto KM
Orlíček obecný. Louky pod Bořněm. foto KM. Chorošovitý sírovec žlutooranžový . Duchcov.    foto MHa
Neurčený druh brouka, stavící se mrtvým     . Bořeň. foto KM.  Umírající "opotřebená" samička čmeláka lesního. Bořeň. foto KM. 
Mladá kobylka na listu kopřivy. Bořen, foto KM Rákosník obecný. Dobroměřice.  foto MHa
Rákosník velký. Dobroměřice.  foto MHa Rákosník proužkovaný. Dobroměřice.   foto MHa
Sedmihlásek hajní. Dobroměřice.  foto MHa Slavík modráček. Dobroměřice.  foto MHa