Deník přírody -  3.5.2008 - 9.5.2008               

  

        Působení tlakové výše nad Polskem a Skandinávií udělalo z toho to týdne nejkrásnější týden tohoto roku. Počasí bylo většinou jasné až oblačné s velmi slabým SZ  až SV větrem, který čistil atmosféru. Teploty se držely ve dne až na 18 - 20 °C a v noci zřídka klesaly pod 8°C. 

      Zazelenalo se už opravdu vše včetně dubů, takže lesy již jsou zcela zelené. Pohled na krajinu  doplňují zelené obilné lány a žluté lány řepky. V lese se postupně vytváří stinné prostředí které spíše vyhovuje ptačinci obecnému, který společně s hrachorem lechou nyní bylinnému podrostu dominuje. Vyrašené kokoříky vonné a ni konvalinky ještě nerozkvetly. Vykvetl i parazitický podbílek. Začátkem týdne jsme zaregistrovali přelet jiřiček, ale zřejmě se jednalo o skupiny letící dále na sever, protože na našem území na rozdíl od vlaštovek, které si již začaly stavět hnízda,  zatím nezůstaly. Sledovaní čápi úspěšně pokračují ve stavbě hnízda, svá vajíčka snesl i drozd zpěvný. Kachny divoké, jejichž vejce byla nakladena již před drahnou dobou se již chlubí rodinkou kachňat. Teplo vylákalo z úkrytů hmyz, takže za každým listem , záhybem kůry nebo pod kamenem je na co se koukat a hmyzožraví ptáci mají prostřený stůl. 

 

         KM  9.5. 2008 

 

                                                                                       

Lesnímu podrostu dominuje ptačinec. Svinky.     foto KM   Hrachor lecha doplňuje barevné spektrum o modrou a fialovou. Svinky.  foto KM.
U rybníka rozkvetly vlhkomilné druhy trav. Duchcov.  foto MHa Čápi v Duchcově při stavbě hnízda.  foto KK 
Párek  kachen divokých seznamu je kachňata s vodou. Duchcov.  foto MHa Samice drozda zpěvného si troufla na 5 potomků. Kozly.     foto KM
Neurčený brouk. na lilii zlatohlavé. Svinky. foto KM  Páření (?) stonožek. Ostrý. foto MHa