Deník přírody -  26.4.2008 - 2.5.2008               

  

        Nad střední Evropou se začátkem týdne usadila tlaková výše, která přinesla 2 nádherné slunečné teplé dny se svěžím ranním větrem.  V druhé části týdne se sice počasí párkrát zhoršilo ale vliv tlakové výše stále dominoval a tak bylo převážně oblačno bez výraznějších srážek s teplotami odpoledne až k 18 °C a v noci většinou mezi 3 - 8 °C.  

      Kromě slunce o víkendu začala zářit řepková pole a přidala tak žlutou k bílé záplavě kvetoucích třešní a růži pukajících pupenů jabloní. Olistění se objevilo na topolech. Dokvétaly jasany a některé pozdnější druhy vrb. Na stráních a v slunějších  lesích se konečně více prosadila záplava prvosenek jarních objevily se také ptačince obecné.  Na teplých stráních vykvetly i první jahodníky. Zpozorovali jsme první vlaštovky a v Duchcově  pozorujeme čápy bílé, stavějící si hnízdo. Pohled na kvetoucí stromy je radostný až do chvíle, kdy zjistíte, že kolem nich nepoletují včely. To o čem hovořili včelaři se stává skutečností - musíme se spolehnout na divoké opylovače, protože chovná včelstva zdecimovala během zimy varoaza. Deště předchozích týdnů spustily na nezpevněných svazích nerekultivované části radovesické výsypky řadu skluzů zeminy a to i na místech, kde se již  řadu let vyvíjel drn. 

 

         KM  2.5. 2008 

 

                                                                                       

Typická nálada tohoto týdne pod Oblíkem. foto KM   Deštivé počasí minulého týdne spustilo řadu skluzů na radovesické výsypce. foto KM.
Na radovesické výsypce rozkvetly pozdnější druhy vrb. foto KM Jižní úpatí Štrbického vrchu - kvetoucí jahodník.  foto KM 
Smrž polovolný v lese pod Košťálovem. foto MHa Sameček Konipasa bílého na lovu u nádrže Kostomlaty.     foto KM
Sršeň pod Košťálovem. foto MHa  Skokan štíhlý se ve večerním chladu nechal dobře fotit  - detail oka. Kozly. foto MM