Deník přírody -  19.4.2008 - 25.4.2008               

  

        Zelený týden - období deště a relativního tepla způsobilo explozivní růst trav a to jak divokých tak kulturních. Příčinou byly opakovaně přecházející fronty od západu střídající se s nevýraznými výběžky vyššího tlaku vzduchu. Počasí bylo tedy dosti proměnlivé od zcela zataženého deštivého až po jasné s teplotami odpoledne až k 16 °C v noci většinou neklesajícími pod 5 °C.   

      Jak je výše uvedeno, výsledkem vývoje počasí bylo především zazelenání se polí a luk. Lipnicovité rostliny  se doslova zbláznily, majitelé trávníků ke konci týdne nevěřili svým očím a poprvé letos vytáhli sekačky a zemědělci si zamnuli ruce, protože pole se jim nádherně zazelenala. Společně s lipnicovitými se ke konci týdne probudily už všechny třešně a meze , lesy i sady zazářily bílou barvou. V Bílině opět nádherně vykvetla sakurová alej na Bořeňské ulici. Zelení listů se obalily jírovce a začaly praskat pupeny javorů klenů. Na konci týdne jsme začali pozorovat stavbu čapího hnízda v Duchcově. Při kontrole našeho arboreta jsme zaregistrovali přítomnost invazního slunéčka Harmonium axyridis. Slunéčko bylo v ČR zaznamenáno poprvé v minulém roce. Původně východoasijské slunéčko se k nám šíří z Holandska, kde bylo vysazeno do skleníků z důvody ochrany proti mšicím.  Díky teplu se vůbec objevila řada hmyzích druhů, které ani nedokážeme určit.

 

         KM  25.4. 2008 

 

                                                                                       

Na javoru mléči se již objevují plody. Duchcov.   Foto MHa   Kvetoucí keř foto. Duchcov. foto MHa.
Čápi bílí při stavbě hnízda. Duchcov. foto KK O 12  hodin později . foto MHa
Brouk lesák rumělkový v Duchcově.   foto MHa Samička přástevníka vratičového.  Bílina.    foto KM
Invazní slunéčko Harmonium axyridis na rekultivaci V Bílině. foto KM.   Invazní slunéčko Harmonium axyridis na rekultivaci V Bílině. foto KM.  
 
Blíže neurčený nosatcovitý brouk. Bílina. foto KM  Jarní rejdění na mraveništi. Duchcov. foto MHa