Deník přírody -  12.4.2008 - 18.4.2008               

  

        Pouze dvě noci na konci týdne zažily mráz až -2°C s jinovatkou. byl to projev nasunutí nevýrazné tlakové výše mezi dvěma nížemi, které putovaly kolem naší vlasti během týdne a převážně způsobovaly oblačné a občas deštivé počasí.  Odpolední teploty se v oblačných dnech na začátku týdne nepřehupovaly přes 13 °C, ale poslední dva dny vylezly až na 15 -16 °C.  

      Jaro je v plném proudu, kvetou jasany i ve vyšších oblastech javory mléče také všude.   Stráně v nižších polohách se bělají trnkami a jinými slivoněni (špendlíky, švestky), začínají také ve vyšších polohách kvést třešně a rannější broskvoně.  Nabídky květů využívají čmeláci a mouchy, včely skoro není vidět. Na kamenech mezi kvetoucí tařicí  skalní se vyhřívají ještěrky už i ve vyšších polohách, nad 350 m. Viděli jsme už i užovku. V jedné nádrži na rekultivovaných plochách jsme zaregistrovali snůšku ropuších vajíček. Cvrlikání ropuch se teď ozývá ve středohoří u nádrží přibývají skokani skřehotaví , kteří se občas i sluní na břehu a v lesních lokalitách narazíte na skokana štíhlého nebo hnědého.  Na ornitologické akci jsme fotografovali v okolí Duchcova a při projížďce na kole jsme se zastavili na Hradišti.

 

         KM  11.4. 2008 

 

                                                                                       

Rezervace Rač na vrchu Hradiště. foto Mag   Skalní výchozy na Hradišti svítí trsy tařce skalní. foto Mag.
Petrklíče na Rači . foto Mag U vchodu do rezervace Rač . foto Mag
Samička pěnice černohlavé odchycená v Duchcově.  foto MHa sameček červenky odchycený V Duchcově.      foto MHa
Na této kachně si krátce před naším příchodem začínal pochutnávat jestřáb. Duchcov. foto MHa  Jiný dravec - krahujec se naopak stal obětí a takto skončil v koruně hlohu.  Lužní les Duchcov.       foto MHa
 
Mladý skokan hnědý v Lužním lese u Duchcova.  foto MHa