Deník přírody -  5.4.2008 - 11.4.2008               

  

        Týden vypadal z klimatického hlediska tak trochu jako doba dešťů. Přesto, že často bylo po ránu  až polojasno (asi ob den) skoro každý den si alespoň trochu zapršelo a většinou by. Způsobila to postupně se přemísťující tlaková níže nad střední Evropou. Nejvíce srážek spadlo v neděli. Teploty  v noci padaly obyčejně ke 2 - 3 °C a odpoledne vystoupaly od 8  do 13 °C. Poněkud se tomu vymkla noc ze čtvrtka na pátek, kdy teplota zůstala na 8 °C, což ve spolupráci s deštěm způsobilo ranní mlhu v údolích.   

      Javory mléče již  kvetly na plno, naopak na  klenech začalo teprve pučet olistění, které zde přichází před květem. Kvést začíná cizokrajný javor velkolistý v lázeňském parku.  Meruňky již kvetly naplno i ve vyšších polohách.  Z nových bylin vykvetly prvně například  blatouchy bahenní.  V přídělu vody začaly intenzivněji růst lipnicovité. V neděli jsem viděl první rehky domácí bojující o teritoria poblíž lidských staveb, kde nacházejí hojné hnízdní podmínky a širokou nabídku hmyzí potravy.  Bitky po třech dnech skončily po té co si  každý našel partnerku a hnízdní teritorium. Ve vodních nádržích se objevily první snůšky ropuších vajíčekU Libčevsi, při přechodu silnice zahynul další jezevec, podobně jako minulý týden u Odolic. Z Husova vrchu u Hostomic máme zprávy o výskytu ještěrek obecných ve velkých počtech. Ukazuje to na skutečně teplou lokalitu, protože ve větších výškách zatím na ještěrku i na osluněných plochách nenarazíte.  I hlaváčky zde vykvetly letos první a kvetou dosud v neuvěřitelné záplavě. Hnízdo mlynaříka v Duchcově je již dokončeno, začíná snůška vajec. Duchcovští rybáři se dali do vypouštění chovných nádrží - riskují tím konflikt s ochránci přírody, protože nádrže již mohou obsahovat vajíčka ropuch nebo skokana štíhlého, který se tam vyskytuje. My jsme zatím na dně nádrže zachytili mladého skokana skřehotavého, chrostíky a plovatku bahenní. Na fotografiích se tentokráte podíleli tři autoři, takže ani nebylo možno využít vše, co z jejich pochůzek vzešlo. Na snímcích jsou ale patrné horší světelné podmínky během týdne.

 

         KM  11.4. 2008 

 

                                                                                       

Samčí květ jasanu. Bílina. foto KM   Květ javoru mléče. Bílina. foto KM
Kvetoucí třešeň. Husův vrch. foto Mag Pozoruhodný rozvíjející se pupen Liriodendrunu. Bílina Kyselka. foto KM
Pupeny buku před vyrašením. Bílina. foto KM Pokračující přehlídka hlaváčků. Husův vrch.  foto Mag
Polštář sasanky pryskyřníkokvěté. Bílina Kyselka. foto KM. Rozkvetlý blatouch bahenní.  Lužní les Duchcov. foto MHa
Po kůře Břízy vykračoval roztoč sametka. Bílina Kyselka foto KM Schránka chrostíka z vypuštěného rybníka. Duchcov.   foto MHa.
Páření ploštic ruměnic. Bílina Kyselka. foto KM Pohled do "tváře" plovatky bahenní. Duchcov.     foto MHa
Dobudované hnízdo mlynaříka ve spleti chmelových šlahounů. Lužní les Duchcov. foto MHa Do zpěvu ptactva intenzivně promlouvali samečkové pěnkavy obecné. Bílina Kyselka. foto KM
Netradiční pohled na mládě ještěrky obecné. Husův vrch. foto Mag "Mám prázdné tlapky, člověče. Dej mi oříšek!". Bílina Kkyselka. foto KM