Deník přírody -  29.3.2008 - 4.4.2008               

  

        Konečně skutečné  jaro - tak by se dal charakterizovat tento týden. Po velmi teplém víkendu (až 15 °C odpoledne), způsobeném nástupem tlakové výše spojené v sobotu  i s ranním mrazíkem s jinovatkou (-3°C)  nočním se sice v druhé části týdne ochladilo (12 °C odpoledne) a fronty přinesly i trochu srážek v podobě deště. Noční teploty se však již držely nad nulou i ve vyšších polohách a tak se začaly dít věci nevídané.

       Ke kvetení se probudily první javory mléče, vykvetly meruňky a intenzivně začaly rašit jabloně. V nižších polohách se objevily květy na slivoních trnkáchPodběl se již žlutil všude, kde  se běžně vyskytuje. Fialově a bíle kvetoucí dymnivky duté zaplavily svahy v níže položených lesích. Na vlhčích místech se objevila žlutá záplava orsejí jarních doplňovaná například květy křivatce žlutého. Tuto kombinaci lze spatřit například na svazích dubového lesa údolí Čistce v Bílině. V nejteplejších odpoledních se objevili i první přezimující motýli (babočka paví oko, žluťásek)  a houfy much a včely, kterým letošní teplá zima způsobila velké problémy v podobě expanze roztoče varroa destructor, který zničil podle údajů včelařů  až 2/3 včelstev. Báječné období začalo pro ornitology. Do Čech se valí řada tažných ptáků a ti , kteří zde přezimovali již pečují o první snůšky vajec. Zaznamenali jsme tak vejce na hnízdech  kachen divokých, kosa obecného, stavění hnízda mlynaříka a námluvy a boje o teritorium u  pěnkav, konipasů bílých, červenek a vrabců. V okolí Mariánských Radčic se usídlilo hejno husí velkých v počtu více jak 40 kusů. V případě konipasa bílého jsme u bývalého Hetova zaznamenali dokonce napadání a zkoumání zrcátka automobilu samečkem konipasa, který v zrcátku viděl svůj obraz a považoval jej zřejmě za soka. Natolik ho zaujal, že okolo poletující samička musela stranou. Do vodních nádrží se začaly valit houfně  ropuchy obecné. Tam, kde musejí při své anabázi překonávat rušné silnice je to problém. Pro řadu z nich končí  na silnici život.  život v tomto týdnu stál přechod silnice i srnku u Hrobčic a jezevce u Rané. Ropuchám ale v bezpečném přechodu silnic vydatně pomáhají ochránci přírody ze sdružení Bufo, například v Oseku, odkud jsou naše záběry.

 

         KM  2.4. 2008 

 

                                                                                       

Babočka paví oko. Duchcov. foto MHA  Ropucha obecná párek na cestě k tůni . Osek.    foto MHa.
Takto vypadá ochranná bariéra v lese svádějící rouchy obecné do kbelíků nebo do míst, kde lze podlézt pod silnicí.  foto MHa. Ropuchy putující k vytoužené tůni se na silnici nedostanou - spadnou do zakopaných věder, pomocí kterých je ocránci přenesou na druhou stranu.  foto MHa.
Hnízdo kachny divoké s vejci. Mariánské Radčice. foto MHa. Kosí hnízdo. Bílina.    foto KM.
Budované hnízdo mlynaříka ve spleti chmelových šlahounů. Lužní les Duchcov. foto MHa Žárlivý sameček konipasa bílého. Hetov.   foto MHa.