Deník přírody -  23.2.2008 - 29.2.2008               

  

       Konec delšího února byl z pohledu klimatologů extrémní. Způsobila to tlaková výše se zdá se pouze odsunula jižně od našeho území ale  v počasí to přineslo velmi výrazný zvrat - v prví  polovině týdne po zadní straně této tlakové výše do střední Evropy pronikl od Afriky velmi teplý vrch, takže neděle a pondělí přinesly po celé zemi rekordní teploty a jasné počasí. Astronomy avizované sobotní zatmění měsíce ale bylo skryté za oblačností. V neděli nebylo problémem naměřit ve stínu přes 15 °C a někde to bylo až 20°C a v noci teploty neklesly pod 8°C. To se sice v dalším vývoji mírně posunulo směrem k nižším teplotám, přesto ale v noci teploty nešly pod 5°C a ve dne stoupaly k 13 - 15 °C.  Noc na středu přinesla potřebnou vláhu v podobě intenzivního deště.  Teprve ke konci týdne se teploty v noci dostaly mezi 0 a 3 °C a ve dne na  5 - 8°C. 

         V neděli se pod vlivem anomálně vysoké teploty vyhrabal ze všech skrýší hmyz - na exponovaných místech se hřála hejna much, zahlédl jsem, babočku paví oko a slunéčko sedmitečné, na kůře pařezů se slunily houfy ploštic ruměnných. Ptáky bylo vidět všude - především zatím přezimující druhy - zájem o krmítko byl ten tam. V pondělí jsem zaregistroval táhnoucí hejno husí. Vyrazily některé lipnicovité  výhony první mrkvovité - bršlice kozí nohy.  Cibulové květiny  - narcisy a tulipány na zahrádkách již jsou skoro 10 cm vysoké. Na lokalitách hlaváčku jarního se objevily první květy kolem 26.2. a 28.2. U Duchcova ve vlhkých lesích kolem Loučenského  potoka  jsme zaregistrovali první orseje jarní a v zámecké zahradě křivatec žlutý. Jaro tedy přináší každoroční záplavu žluté, která láká hmyz k opylování a svět je hned mnohem hezčí. Jarní počasí přilákalo již řadu tažných ptáků. Na Hájském rybníku jsme zaregistrovali přílet poláka chocholačky, a v okolí Bíliny jsme zjistili přítomnost hejnek špačků obecných.

 

         KM  29.2. 2008 

 

                                                                                       

Prvních pár trsů hlaváčku jarního se objevilo na Husovo  vrchu. foto Mag.  Detail rozvitého květu hlaváčku. foto Mag.
             První orseje jsme zachytili u Duchcova. foto Mha. Křivatec žlutý. Zámecká zahrada. Duchcov.    foto MHa.
Olšové samčí jehnědy v plném rozpuku. Duchcov.            foto Mha.  Ona sluníčku u řeky Bíliny pod Husovým vrchem se vyhřívala nutrie.  foto LMfoto Mha.