Deník přírody -  16.2.2008 - 22.2.2008               

  

       Další působení tlakové výše nad celou střední Evropou s občasným vlivem přechodu front znamenalo střídání oblačného i slunečného počasí bez podstatných srážek s teplotami stále nad nulou a to i v nočních hodinách, kdy zřídka teploty klesly pod 3°C, zatímco ve dne dosahovaly běžně k  8 °C. pro přírodu to znamenalo, že jaro pokračuje.   

         Pokračující jarní počasí podtrhly první květy jaterníku podléšky na exponovanějších místech  v Českém středohoří (Skalka)a k prasknutí připravené samčí květy tisu červeného naplněné miliardami pylových zrnek, která v brzku zaplaví atmosféru. Pyl se začne sypat rovněž z jehněd olší lepkavých, které jsou již hnědočervenými jehnědami přímo obsypané.  Na  listech kapradiny osladiče obecného  jsme v lese našli krásně vyvinuté kupky výtrusnic s výtrusy dozrálými už na podzim. Listy liány  břečťanu  si ještě zachovávají tradiční zimní barvu, která je charakteristická mírným převládáním tmavě fialové nad zelenou. V létě se přebarví na monotónní zelenou. 

 

         KM  22.2. 2008 

 

                                                                                       

Výtrusné kupky na spodní straně listů osladiče obecného. Ostrý.   foto MHa. Zimní habitus listů břečťanu na Ostrém. foto Mha.
První květ jaterníku podléšky na Skalce.               foto Mha. Samčí květy tisu,  připravené vyslat miliardy pylových zrnek do světa. Duchcov.    foto MHa.