Deník přírody -  2.2.2008 - 8.2.2008               

  

        Počasí se v tomto týdnu odvíjelo stále relativně teplou cestou a meteorologové, přes to, že se na začátku týdne objevila v noci jinovatka nebo se dokonce rybníky zatáhly tenkou vrstvou ledu, soudí že letošní zima bude určitě patřit mezi ty teplotně nadprůměrné. Vzduch proudí od západu a jihozápadu a ačkoli se nacházíme v zimním měsíci, teploty zřídka slezou pod bod mrazu a přes den dosáhnou i 5 - 7 °C. Po sněhu není ani památka. Některé dny v tomto týdnu dokonce ukázaly sluníčko, přesto je však většinou vlivem přechodu front spíše zataženo až oblačno. Srážky jsou spíše žádné až nevýrazné, zapršelo případně ve vyšších polohách padaly krupky.           

         Příroda na vývoj klimatu reaguje jako na jaro. Kočičky na vrbách jívách jsou již v plném rozpuku, v Duchcově o víkendu vyrazily devětsily lékařské a v Bílině jsem v pondělí zachytil první (samičí) květy na javoru stříbrném.  V roztátých kalužích na výsypce Pokrok začala na porostech řas intenzivně probíhat fotosyntéza. Mezi ptáky vynikají zpěvem kosi a červenky, zacvrliká střízlík a zajímavostí jsou v těchto dnech četní kalousi pustovky - severské sovy, které u nás momentálně přebývají, čímž dokazují, že zima je teplá - obyčejně tyto sovy totiž zimují mnohem jižněji. Na našem území jsme pozorovali dokonce ve dne aktivní devítihlavé hejnko těchto sov.

         KM  6.2. 2008 

 

                                                                                       

Okolo potoků vyrazily první poupata devětsilu lékařského. Duchcov.   foto MHa. Nejzelenější jsou v přírodě stále mechy. Rod kroucenec. Kozly.  foto KM.
Na výsypce Pokrok v kalužích vzniklých rytím divokých prasat začala fotosyntetizovat zelená řasa .   foto KM. Plodnice houby rodu helmovka. Duchcov. foto MHa.