Deník přírody -  26.1.2008 - 1.2.2008               

  

        Týden probíhal v mezích týdne minulého. Střídaly se přechody front od západu, řízené mohutnou tlakovou níží někde nad severním Atlantikem. Většinou bylo zataženo nebo oblačno vyjma soboty a některých nocí, kdy bylo polojasno. Teploty minulého týdne se vypořádaly s veškerými zbytky sněhu na většině našeho území, pouze v zastíněných nejvyšších plochách zbytky sněhu zůstaly. Teploty se během týdne nedostaly pod 0°C a denní maxima se vyhoupla až na 7°C. Občas dbylo dosti větrno, zejména o víkendu ve vyšších polohách to vedlo až k meteorologickým výstrahám.           

          Při našem potulování přírodou jsme zaregistrovali neklamné známky jara. Vrby jívy již zcela bezostyšně vyrazily svoje "kočičky" a na na plochách výsypek rozrytých divokými prasaty bylo zřejmé, že podběl svými růžovými pupeny již proráží na povrch, aby vbrzku zaplavil hnědošedé plochy žlutou barvou. Stále lze obdivovat krásu lišejníků, které teď v jinak šedivé přírodě vynikají svými pestrými barvami.  U Duchcova jsme narazili na akumulaci škeblí rybničných a sláviček mnohotvárných, které zde zanechala pravděpodobně po svých častých hostinách ondatra, jak o tom svědčí narušenost jednotlivých misek. Na zahradě jsem vyfotil sojku, při sběru loňských ořechů pod listím a vyzobávání odhozené kukuřice.  

         KM  1.2. 2008 

 

                                                                                       

Mrtvá škeble rybniční s okraji skořápky narušenými predátorem, patrně ondatrou. Duchcov.   foto MHa. Slávička mnohotvárná. Duchcov.  foto MHa.
Sojka. Kozly.   foto KM. Blíže neurčený lišejník dutohlávka na bříze. Duchcov. foto MHa.