Deník přírody -  13.1.2008 - 19.1.2008               

  

        Během třetího  lednového týdne došlo k výraznému oteplení byť jej nedoprovázelo slunečné počasí.  Rychlé přechody front vlhkého oceánského vzduchu od západu přinášely nízkou oblačnost s dešťovými srážkami, což vedlo spolu s teplotami nad nulou  k intenzivní oblevě, zejména pod 500 m.n.m. několikrát se stalo, že teplota pozdě odpoledne byla pod nulou a brzy ráno na druhý den vystoupala a +2°C. Ve vyšších partiích se vyskytla i období se slunečním počasím s teplotami nad 5°C.        

           V důsledku inverzních stavů se stalo že v jižní části hřebene Dlouhé, a jistě i na některých dalších dobře osluněných kopcích vykvetla mochna (13. ledna)! Tamtéž se pod roztátým sněhem objevily polštářky trávově zeleného ploníku a dva druhy lišejníku šedozelených barev. I pro člověka začaly být gastronomicky zajímavé šípky - kousek rudé marmeládky, který lze ze šípků přešlých mrazem na jejich konci u stopky vytlačit, je skutečnou sladkou lahůdkou a zároveň vitamínovou bombou. Šípky v této době konzumují i jiní živočichové zejména ptáci ale i některé šelmy z nedostatku jiné potravy.   

         KM  19.1. 2008 

 

                                                                                       

Kvetoucí mochna v jižní části vrcholové partie Dlouhé. Sinutec. foto KM    Odtávající a opět zamrzající sníh na Dlouhé. Kozly. foto KM 
Vitamíny nabitá "marmeláda" v\tlačená z přemrzlého žípku.  Dlouhá. Kozly.         fotoKM. Kapky vody z tajícího sněhu na mechu ploníku. Jižní svah Dlouhé.          foto KM.
Zahrádka mechu a lišejníku terčovníku mechového(?) ve vrcholové partii Dlouhé. Sinutec foto KM. "Hlávkovitá větvená stélka lišejníku vousatce (?). Vrcholová partie Dlouhé. Sinutec. foto KM.