Deník přírody -  31.12.2007 - 12.1.2008               

  

        První týden převládalo počasí určované tlakovou výší podobně jako v předchozím období - teploty se v noci držely na -5°C a ve dne mezi -3 a 1 °C v závislosti od místa. Koncem týdne se se inverze začala pod vlivem postupu front od západu rozpadat a vše vyvrcholilo v noci ze soboty na neděli, kdy začalo sněžit a přestalo až v neděli odpoledne. Nasněžilo 5 - 10 cm sněhu v závislosti od místa. V pondělí se udělalo konečně jasno a příroda po dlouhé době i v údolích uviděla slunce. To však trvalo jen krátce, následná inverze zahalila krajinu mlhou až nízkou oblačností.  Sníh vydržel po většinu zbytku druhého týdne ležet a intenzivně odtával pouze na nízko položených místech a na plochách osluněných nad inverzí. Teplota byla v druhém týdnu vyšší v noci neklesala pod -3°C a ve dne se dostávala někdy až na 2°C na osluněných místech nad inverzí i výše.  Po většinu druhého týdne vydržel i led na vodních nádrží, ke konci týdne začal místy , zejména poblíž přítoku roztávat.     

           V lesích najdeme stále ještě některé stromy olistěné, zejména mladé duby, buky a habry jsou tím typické a rezavohnědě dotvářejí malebnou bílou  lesní nádheru.  Ptáci si již zvykli navštěvovat krmítka, zaregistrovali jsme i návštěvy krahujce poblíž jednoho z nich, které vyvolala právě koncentrace drobných ptáků na krmítkách. Nezamrzlé části nádrží hostí vodní ptactvo - zejména  kachny divoké a labutě.  Na okraji lesa a k parcích běžně narazíte na hejna sýkorek, povykujícího strakapouda velkého a    brhlíky.  Ve sněhu je téměř všude ve volné přírodě vidět stopy divočáků, srnčí zvěře, lišek a bažantů. Vzácností je dnes narazit na kdysi běžného zajíce. Stádečka černé zvěře se potulují na velkých plochách a ve sněhu vytvářejí hluboko vyšlapané stezky. Nalézt můžeme i drobné stopy hopkající lasičky, lovící především hraboše, kteří svoje chodbičky dotváření pod vrstvou sněhu.

         KM a MHa 13.1. 2008 

 

                                                                                       

Dub zimní na Dlouhé.  Kozly. foto KM Habrna Dlouhé. Kozly. foto KM 
Bobule kaliny.  Duchcov         foto MHa. Samice krahujce nedaleko krmítka.  Kozly            foto JM.
Labuť v roztáté části chovného  rybníka u rybářské bašty.  Duchcov   foto MHa. Dva spící divočáci v rákosí pod výsypkou Pokrok.  foto JS.