Deník přírody -  8.12.2007 - 14.12.2007               

  

        Počasí v tomto týdnu ovlivňovala zpočátku tlaková níže nad atlantikem a posléze naopak tlaková výše nad severní Evropou. Paradoxně to bylo celkem jedno -  teplotně se druhá čtvrtina prosince  vyhoupla velmi pár stupňů nad 0°C a to v polohách pod 400 m většinou i v noci. V zataženém jednotvárném počasí s občasnými spíše dešťovými srážkami vypadala příroda téměř beznadějně. Čas na focení se zkrátil pouze na víkend, protože člověk se domů většinou vrací již za setmění.  na smutné přírodě 

           Zelenou radost nabízejí pouze sečené  trávníky a porosty mechů. V některých trávnících nalezneme v současné době právě převládající mechy, kterým nižší teplota a množství srážek vyhovuje více. Stromy již mají na svých větvích připravené nalité pupeny, čehož se využívá pro účely tzv. Barborek - větviček ovocných stromů, které doma po 10 dnech rozkvetou a zlepšují  tak depresivní dojem z okolní přírody . Stále se zejména v okolí zahřátějších měst vyskytují kvetoucí rostliny - sedmikráska, hluchavka bílá a mahonie byly zaregistrovány v Duchcově . Stále rovněž rostou houby, zejména nápadné se stávají různé druhy  chorošů na holých kmenech a pařezech. Prostřený stůl plný semínek nabízejí přezimujícím ptákům různé druhy bodláků. Na travnatých pláních a polích s klíčícím ozimým obilím se objevují rozsáhlé rozryté plochy  - důsledek nočního řádění divokých prasat. 

         KM a MHa 14.12. 2007 

 

                                                                                       

Sedmikráska v zimě. Duchcov. foto MHa Kvetoucí mahonie. Duchcov. foto MHa   
Zdroj potravy pro stehlíky - suché květenství bodláku. Tobiášův vrch.         foto KM. Pupeny jasanu ztepilého. Kozly         foto KM.
Mech kroucenec obecný. Tobiášův vrch     foto KM. Čirůvka dvoubarvá. Tobiášův vrch.  foto KM.
Plodnice neurčené helmovky. Duchcov.    foto MHa. Choroš, patrně březovník.  Duchcov. foto MHa.