Deník přírody -  29.9.2007 - 5.10.2007               

  

              Říjen začal velice krátkým "babím létem" - v neděli a v pondělí bylo jasné a teplé počasí s ranní mlhou v pondělí. Teploty se vyšplhaly až k 20°C. Počasí jako dělané k houbaření nebo prostě vycházkám do přírody. Teplé počasí přinutilo letos podruhé ke kvetení rododendron na zahradě, kvetou jírovce a květní poupata jsem našel na plamínku plotním, bylo slyšet i skřehotání skokanů . V úterý a následně až do pátku ale přes naše území začaly přecházet fronty se srážkami a bylo po pohodě. Houbám to ale společně s odpoledními teplotami blížícími se 18 -20 °C prospěje a tak jich zřejmě bude ještě více než v minulém týdnu. O houby se dá zakopnout skutečně všude, kam se podíváte. Klobouky různých velikostí a barev pokrývají pařezy, listí, jehličí nebo zbytky trávy. Les se stává velmi pestrý, protože kromě hub se na zemi objevuje množství padajícího listí  a semen ze žloutnoucích javorů, které mění barvu jako první. Bohužel se objevuje nepříjemná věc - všude se za šera pohybují ježci různého vzrůstu, což vede k tomu, že jich mnoho nalézáme přejetých na silnici. Malí ježci z druhého vrhu, kteří nedosahují ani 300 g váhy asi zimu nepřežijí, a je možno jim pomoci.  Spolu s fotkami houbového nadělení v Bílině přináším malou fotoreportáž o nalezených doupátkách vosy hrnčířky, která se nevešla do minulého týdne.               

    Karel  M. 5.10.2007           

            

                                                                                       

Podzimní krása přísavníku. Kozly          foto KM. Plodnice hřibu žlutomasého. Bezovka. foto KM.
Choroš, neurčeno. Bezovka. foto KM Plodnice penízovky dubové na pařezu. Bezovka. foto KM.
Další druh drobné  penízovky na pařezu. Bezovka. foto KM. Penízovka skvrnitá. Zámecký park Bílina.  foto KM.
Václavky. Zámecký park, Bílina. foto KM  Blíže neurčená plodnice houby. Zámecký park, Bílina. foto KM
Dvě hnízdečka vosičky hrnčířky. jedno z nich je uzavřené, druhé má dosud nezalepený vstupní otvor. Kozly. foto KM Schránka - džbáneček s neuzavřeným otvorem obsahuje sotva 1 mm velkou larvičku vosičky. Kozly. foto KM. 
Uzavřená schránka je napěchovaná třemi vypasenými paralyzovanými larvami píďalek a na nich se živí leskle zelená larvička vosičky.  Přehled obsahu schránky - nahoře potrava, dole malý konzument - budoucí hrnčířka. Kozly. foto KM.