Deník přírody -  7.8.2007 - 10.8.2007               

  

              Druhý srpnový týden  přes naše území probíhala řada front a tak bylo počasí vcelku proměnlivé v první části spíše slunečnéa oblačné a teplotami do 25°C  až k zcela  jasnému krásnému úterku. Slunečné okno přerušila   deštivá středeční noc s intenzivními bouřkami. Té předcházel den s teplotami kolem 30°C.  Následující čtvrtek se z ranního zatažena postupně vyjasňovalo. 

           I v tomto období se dostávají do plného květu některé rostliny, jak je to zřejmé z obrázků pořízených M.Magem na hradišti u Habří. Shodou okolností jak vřes, tak "divoká pažitka" kvetou v příjemně fialově.  Na Tolitě lékařské dozrávají tobolky stejně jako na spoustě dalších rostlin. Vlhkým loukám teď dominují pcháče a bodláky různých druhů.

         Dvě zajímavá zjištění jsme učinili v oblasti zoologie. Z Bezovky v Bílině  nám  byla donesena veliká housenka hnědé barvy s výraznými skvrnami v hrudní části. Ukázalo se, že se zcela určitě jedná o larvu lišaje druhu Deilephia elpenor (český název jsem nezjistil, protože české weby se o něm nezmiňují) známého zejména ze středomoří. Z dá se že se jedná o dosti neobvyklý nález. Druhým takovým neobvyklým je nález psíka mývalovitého poraženého na silnici  nedaleko Žichova. Jedná se teprve o druhý nález v okrese a dokládá to existenci tohoto druhu na našem území. Donedávna byl tento asi 60 cm velký huňaté lišce podobný psovitý savec rozšířen pouze ve východní Evropě odkud se dostal umělým vysazením ve 40. letech 20. století  ze Sibiře. Má poměrně široký jídelníček většinou masité stravy, umí i šplhat a samice vrhá až 9 mláďat.  Jinak na strništích obilních polím lze pozorovat množství cestiček hrabošů polních  a při chvilce tichého posezení na zahrádce nebo v přírodě vždy nějakého toho hlodavečka zahlédnete, protože se jejich počet od jara několikanásobně zvednul.  Jak je zřejmé  z obrázků velcí vodní ptáci ještě nějakou dobu se svými mladými budou mít práci. Mladé labutě vydrží s dospělými přes celou zimu, kachňata rodinu opustí na podzim.

                

    Karel  M. 10.8. 2007                            

 

            

                                                                                       

Kvetoucí divoká pažitka. Hradiště u Habří.           foto MiM. Kvetoucí divoká pažitka. Detail. Hradiště u Habří.     foto MiM.
Detail kvetoucího vřesu . Hradiště u Habří. foto MiM  Plody - tobolky tolity lékařské na Hradišti u Habří. foto MiM.
Samice poláka chocholačky na oseckém koupališti. foto MiM Samice poláka chocholačky s mladými na oseckém koupališti. foto MiM
 
labuť s mladým na rybníku u Mariánských Radčic. foto MiM Neobvyklý výskyt larvy lišaje  Deilephia elpenor v bezovce v Bílině foto ZD