Deník přírody -  14.7.2007 - 20.7.2007               

  

              

         

               Začátkem týdne došlo  k radikální změně počasí. Po teplé frontě se do střední Evropy nasunula oblast vysokého tlaku vzduchu od jihu, která do našich končin přinesla extrémně teplý vzduch ze středomoří. Během jasného odpoledního počasí teploty vyskočily až na 37°C a v Čechách a na Moravě bylo místy naměřeno téměř 38°C! Vítr příliš nefoukal, takže to přineslo zhoršené rozptylové podmínky a rychlé vysychání. Ani v noci teploty neklesaly pod 19 - 20°C.

              Zvýšení teploty vyhovovalo především studenokrevným živočichům například  hmyzu nebo plazům. Na plazy jsme jsem  přímo na zahradě narážel kde se dalo -  se potulovalo se tu a slunilo množství ještěrek obecných a užovka obojková. vejce už mají nakladená a tak se teď věnují honbě za potravou, aby nabraly energii na zimu. Většina savců se spíše schovávala ve stínu, přesto jsme zachytili hlodavce - myši domácí a hraboše polního jak za bílého dne hledají potravu. Tepla využívali mravenci řady druhů k "rojení". Po celém kraji se na vrcholcích mravenišť objevovalo hemžení drobných křidélek a lesklých mravenčích tělíček a tito neúnavní pracovníci se tak loučili s vykuklenými královnami a samečky.  

 

                

    Karel  M. 19.7. 2007                            

 

            

                                                                                       

Samec ještěrky obecné vyhřívající se na skalce. Kozly     foto MM. Užovka obojková odchycená při pokusu o vybrání vrabčího hnízda na zdi porostlé loubincem ve výšce 3 m! Kozly  foto MM.
Hraboš polní při konzumaci trávy, Kozly. foto MM    Neurčená ptáčata na hnízdě. Kozly. foto KM.