Deník přírody -  30.6.2007 - 13.7.2007               

  

              

         V první části období to vypadalo stejně jako v předchozím týdnu -  týden byl bohatý na srážky, které přinášely frontální systémy z Atlantiku, takže téměř každý den pršelo. Oblačné a zatažené počasí bylo často doprovázeno silným větrem. Noční teploty se pohybovaly mezi 10 a  15 °C  odpolední dosáhly maximálně 25 °C  ale většinou byly o 2-5 stupňů nižší.  Počasí tedy bylo na začátek června více méně obvyklé a  jak se zdá pokračuje trend  podle kterého se počasí mění v měsíčních blocích. 

        Pravidelné srážky probudily houbové spory a tak začala houbařská sezóna. K návštěvě lesa na krušných horách lákají i zrající borůvky. Dozrávají rovněž maliny. Ostružiny zatím teprve začínají kvést. Lesní podrost je obyčejně zamořen netýkavkami malokvětými, začaly už se mezi nimi ovšem objevovat i květy  domácích netýkavek  nedůtklivých. Mezi nimi trčí různé druhy modrých zvonků a do metrové výše vystrkuje svá žlutá květenství starček hajní. Okraje lesních cest a rumiště zarostl hustý porost kopřivy dvoudomé v současné době intenzivně kvetoucí latami drobounkých květů, odstávajících od hlavního stonku.  Na sušších místech kvete modrofialově hadinec obecný a na loukách a lesních světlinách a loukách dokvétají kopretiny bílé. U vody se dá vidět na vysokých stoncích okolíky drobounkých žlutobílých květů tužebníku jilmového,  jako by se nad hustou zelení vznášely malé obláčky. Na dubech už se objevily malé žaludy, které teď do podzimu budou zvětšovat svoji velikost.  

         konečně se nám podařilo vyfotit kvalitně čápy černé na hnízdě, tak vám  z jejich končícího pobytu na hnízdě přinášíme reportáž. Jak je zřejmé mladým čápům již nechybí nic k dospělým parametrům. Oproti našemu původnímu předpokladu, že na hnízdě jsou 3 mladí čápi  jsou na fotografiích jasně 4 exempláře!  Stejně tak tomu bylo i loni, akorát že tenkrát vinou pádu hnízda přežil pouze jeden mladý čáp.  Hromadně začali hnízda opouštět i jiní ptáci. Níže vyfocená ptáčata, na konci týdne již v hnízdě nebyla, bohužel se nám nepodařilo identifikovat druh. Všude bylo vidět hopsat a poletovat mladé rehky obecné se směšně nedorostlými ocasními pery stále se ještě dožadující péče rodičů. 

 

                

    Karel M. 13.7. 2007                            

 

            

                                                                                       

Kořenový systém buku lesního na okraji cesty v lese na d Lukovem.  foto KM.   Houba... v lese nad Lukovem. Foto KM.
4 čápi černí na hnízdě.    foto MH. Pohled mladému čápovi černému přímo do očí. Foto MH.
Ještě jednou mladý čáp černý. foto MH    Neurčená ptáčata na hnízdě. Kozly. foto KM.