Deník přírody -  16.6.2007 - 22.6.2007               

  

              

          Týden byl k klimatického hlediska zajímavý vysokými teplotami s hezkým polojasným počasím. Teploty vrcholily ze středy na pátek, kdy bylo ve dne 28°C a v noci až 22°C. Ve čtvrtek během dne to pak studená fronta od západu přinesla intenzivní deště s bouřkami a přívalovými dešti. Ochladilo se pak až na 20°C ve dne.     

       Od našeho externího zpravodaje M. Maga jsme dostali foto třemdavy bílé od Habří, tentokrát již se zrajícími tobolkami. V přírodě v blízkém okolí Bíliny mě tentokrát zaujalo dno vypuštěné nádrže u bývalých Libkovic, kde jsme z jara sbírali škeble rybničné. Původně bahnité dno se totiž zazelenalo porostem orobince širokolistého, pryskyřníku lítého, žabníku jitrocelového a řady dalších rostlin, jejichž semena na dně nádrže dlela již před jejím vypuštěním. Množství ostatků škeble rybničné na zarůstajícím dně nádrže bylo nicotné, náš sběr byl tedy úspěšný. Rovněž v okolí nádrže lze pozorovat zajímavou polodivočinu. V okolí bývalé obce lze totiž najít jak divoké rostliny, tak ostatky různých kulturních druhů, které sem vysázeli obyvatelé Libkovic. Nepřítomnost lidí vytváří v oblasti podobný stav jako ve vojenských prostorech. Je to přímo ráj především pro ptáky ale také pro různou lovnou zvěř. ve zbytku nádrže lze pozorovat obrovské ryby, především kapry. Párek labutí bílých zde vyvádí mladé. Napočítal jsem 4 - budeme jim držet palce. Během jedné z návštěv jsem zde zahlédl dvě volavky bílé, dvě volavky popelavé, čejky a desetihlavé hejnko divokých husí. Těsně před autem nám prolétla veliká žluna zelená, nad silnicí u Radčic poletoval nízko samec motáka pochopa. V širokém okolí nádrže mě také zaujal bujný porost vrbiny tečkované kvete také třezalka tečkovaná  a začíná kvetení pcháčů a bodláků.   Přinášíme také několik záběrů z ornitologického dne, který jsme uspořádali pro základní školu praktickou 19.6.2007.       

                

    Karel M. 19.6. 2007                            

 

            

                                                                                       

Letošní samičí šištice borovice. Bílina . foto JM. Lilie zlatohlavá. Svinky.      foto KM  
Obsah dvou hnízd ještěrky obecné. Kozly.   foto MM   Detail vajíček ještěrky obecné. Kozly.   foto MM  
Vlaštovka odpočívající na drátě. foto JM. Pestřenka na květu plaménku. Kozly. foto JM 
Moucha domácí. chutná vlaštovčí kořist. foto JM. Kolonie mšic na rmenu. Létaví jedinci jsou oblíbenou kořistí vlaštovky.  Kozly. foto JM.
Vrbař čtyřtečný  v typické pozici. Larva tohoto brouka žije 2-4 roky v mraveništích. foto JM. Larva mandelinky bramborové na listru bramboru. foto JM.
Ornitologický den. Žluna zelená. Bílina. foto JM. ornitologický den. Slavík obecný. Bílina. foto JM.
Ornitologický den. Pěnice slavíková -  pohled do očí. Bílina foto JM.  Detail zobáku mladého kosa obecného. Kromě hmatových fousků jsou zřetelně vidět dvě klíšťata přisátá na spodu zobáku. foto JM.