Deník přírody -  26.5.2007 - 1.6.2007               

  

              

      Týden se nesl ve znamení přechodů front a počasí proto bylo převážně oblačné, odpolední  teploty poklesly nejvíce v úterý a ve středu a to až na 16 - 19 °C. Často pršelo, nejvíce na začátku týdne, v druhé polovině srážková aktivita ochabla a někdy bylo až polojasno, nicméně na tropické teploty jsme se během týdne nedostali.  

        Srážky podpořily především rozvoj zelené hmoty. Tráva na místech, kde nebyla dosud kosena, snadno dosáhla přes půl metru výšky. Kvetou všechny hlavní druhy trav. Stejně tak vyrazily i kulturní trávy - obilí a spolu s nimi řada polních plevelů, které mě v tomto týdnu obzvláště fotograficky zaujaly, obzvláště po tom, co jsem se stále ještě nedočkal kvetení lilií zlatohlavých v lesích.  Zatímco tedy v lesním příšeří dominovaly v podrostu skromné netýkavky nedůtklivé, zavlečený kuklík městský a vzácné lilie zlatohlavé zatím pouze ověšené poupaty, na okrajích zavlažených polí netknutých herbicidy vykvetla záplava krásných polních plevelů. Plevelům vévodí záplavy vlčích máků, mezi  jejichž červení se ztrácely  nižší tmavě modře kvetoucí ostrožky stračky  s bizarními květy či naopak je převyšovaly nádherné mnoho- a modrokvěté rostliny, které se mi nebotanikovi zatím nepodařilo určit.   Včelaři již stočili první květový med, aby umožnili včelám plnit plástve tmavým lesním a světlým lipovým medem.

               

                

    Karel M. 1.6. 2007                            

 

            

                                                                                       

Zralé plodenství kuklílu městského. Svinky. foto KM  Netýkavka nedůtklivá. Svinky.      foto KM  
Vlčí máky u hrobčic.   foto KM   Detail květu vlčího máku. Hrobčice.   foto MM  
Bizarní květ ostrožky stračky. Hrobčice. foto MM.  Tuhle jsem zatím neurčil asi jde také o nějaký druh ostrožky. Hrobčice. foto MM