Deník přírody -  12.5.2007 - 18.5.2007               

    

            

               Třetí květnový týden se rozhodl vrátit přírodě to co zanedbal celý duben - vláhu. Přecházející fronty vedly ke střídání odpoledních teplot od 24  do 15 °C přeháňkám a v noci z pondělí na úterý dokonce k pořádným bouřkám s nezanedbatelným množstvím srážek. Dostatek srážek a vysoké teploty svědčily nárůstu zelené hmoty a tak se dá říci, že jaro přešlo do léta.

               Začal kvést trnovník akát a následoval tak již minulý týden nastartované štědřence.  Ve středu jsme společně s kameramanem a režisérem v jedné osobě M. Polákem na Bořni hledali kvetoucí trsy hvězdnice (astry) alpské pro natáčení jednoho z dílů seriálu Zelené srdce Evropy. Měli jsme už na mále, měsíční urychlení přírodních procesů způsobilo, že většina ze 150 známých  trsů již byla odkvetlá.  Rovněž tak odkvétá i smolnička ale v plném květu jsou stále jestřábníky a ptačince a na zastíněných místech jsou již ku květu připravené lilie zlatohlavé. Začalo již kvetení další nádherné liliovité rostliny - bělozářky liliovité. Déšť probudil k životu porosty mechů a lišejníků na skalách. Na zalesněných svazích Bořně se již rozhostil příjemný chládek pod zápojem dubového listí.

         Mladí krkavci  bohužel zřejmě letos nedorostli do dospělosti - hnízdo patrně vybrala nějaká šelma. Ještě v neděli byli na svém místě s nedorostlými krovkami a při naší návštěvě již na hnízdě nebyli !              

               

                

    Karel M. 14.5. 2007                            

 

            

                                                                                       

Blíže neurčený střevlík v honbě za kořistí. Křemýž foto LM  Páskovka keřová na mladém jasanu. Chránící  se v odpoledním žáru před ztrátou vlhkosti.                  Pod Bořeněm.      foto KM  
Pryšec kolovratec  - Bořeň.   foto KM