Deník přírody -  28.4.2007 - 4.5.2007               

    

            

               První májový týden pokračoval d duchu předchozích týdnů - víkend a pondělí se neslo ve znamení vynikající viditelnosti způsobené jasným a při tom slabě větrným počasím daným vlivem tlakové výše na sever od našeho území. V pondělí se sice rapidně  ochladilo  a rovněž v úterý a ve středu noční teploty klesly až k bodu mrazu, ale začátek týdne se nesl ve zcela letních teplotách. Velmi slabý noční deštíček ze soboty na neděli se zásobami vody v půdě rozhodně nezahýbal, takže rostliny musejí pro vodu sahat stále hlouběji. Na zahradě jsem na vlhkou půdu narazil až na špičce rýče.

               Ne zcela zelené byly z kraje týdne už jen jasany, duby a akáty ale koncem týdně už se zaskvěly v plné kráse. Probíhá maximum kvetení jabloní.  V mezích rozkvetly  hlohy a kalina tušalaj. Začaly vyrážet hvozdíky a jiné suchomilné květiny. Na polích dominuje žluť řepky a zeleň ozimého obilí. V lesích už se udělalo šero a tak už tady můžeme očekávat pouze květiny nenáročné na světlo. Z nitra lesa se vytratily i ptačince. Tařice skalní na Bořni již odkvétá nahradily ji jemně fialové  hvozdíky sivé a velmi vzácná hvězdnice alpská a o něco červenější zde velmi hojná smolnička obecná. Ve stínu bíle kvete ptačinec velkokvětý a na slunci  začínají kvést kokoříky vonné a tolita lékařská a žluté jestřábníky chlupáčky

               Počátek týdne byl zajímavý z hlediska faunistického - podařilo se mi chytit užovku obojkovou - udělali jsme řadu pěkných snímků, po zahradě mi hopkal skokan štíhlý (toho jsem chytit nedokázal, takže jeho určení je trochu "na vodě") - v tomto sledovacím čtverci jsme jej zatím nepozorovali, kolem loňského hnízdiště pod střešním  trámem kontroluje situaci samec vrabce polního (samice evidentně sedí na vejcích) . V sobotu a v neděli se také ozvaly první kukačky.  Mladí krkavci na Bořni jsou zatím všichni a pěkně vyplňují hnízdo.   

                

    Karel M. 4.5. 2007                            

 

            

                                                                                       

Koncem týdne byly již duby zimní olistěné.  Bořeň. foto KM  Kalina tušalaj je v plném květu. Pod Bořeněm.      foto KM  
Bořeňské astry.   foto KM   Jestřábník chlupáček - Bořeň.   foto KM  
Hvozdík sivý na Bořni.   foto KM   Užovka obojková. Kozly.  foto MM  
čtveřice malých krkavců. Bořeň.  foto KM   Vrabec polní.   foto JM  
Mravkolev na Bořni.  foto MM   Čmelák na smetánce.   foto MM