Deník přírody -  14.4.2007 - 20.4.2007               

    

             Víkend už nebyl ani tak jarní jako spíše letní. Odpolední teploty se během jasného slunného počasí vyšplhaly na 24°C a v noci neklesly pod 10°C! V dubnu skutečně nevídáno. Mohla za to mohutná tlaková výše se středem severovýchodně od naší republiky  postupující pozvolna k východu. Neobvykle intenzivní bylo proudění vzduchu, takže ani po dvou týdnech nedocházelo ke vzniku inverzní situace a výhledy do krajiny byly stále nádherné. V polovině týdne se prudce ochladilo  pod vlivem studené fronty - teploty šly dolů i o 12 °C a objevila se na jeden den oblačnost a ž slabé přeháňky. V noci však nemrzlo.

           "Letní dny" vyvolaly jaro i v těch nejzapadlejších místech - všude rozkvetly třešně  a  spolu se stále kvetoucími slivoněmi a začínajícími hrušněmi to rozsáhlé plochy v krajině zabarvilo dobíla. Bílé konkurovala v krajině pouze žluť rozkvétající řepky, oranžová žluť loňských nezoraných obilných polí postříkaných zemědělci  jakousi chemikálií a svěží zeleň ozimého obilí. Listí většiny stromů  buď začíná rašit (duby, javory),  nebo  je už v plném rozpuku (lípy, líska, jeřáby obecné, javory) nejvíce však  lesní masivy zářily stále  spíše rozkvetlými javory mléči a meze olistěním hlohů, kaliny a zimolezů. Během týdne se však zazelenaly i lípy a jírovce,  javory kleny a mléče a další. Alergikům dělal problémy kvetoucí jasan ztepilý. Ve městech naplno rozkvetly třešně pilolisté - sakury.V lesním podrostu byly  sasanky hajní a pryskyřníkokvěté  nahrazeny bílými ptačinci rudofialovými hrachory lechami.

          Na  okrajích vodních tůní výsypek a v návesních rybníčků se objevili vyhřívající se skokani skřehotaví a doplnili tak osádku ropuch.  Po hladině rybníků už se prohánějí bruslařky.  Mezi přilétnuvšími ptáky jsme zachytili už i vlaštovky. Pomalu nastává čas, kdy je potřeba vyčistit ptačí budky od loňského hnízda, provedli jsme to na pěti prvních budkách a tak přinášíme záběry z této akce.  

                

    Karel. M 20.4. 2007                            

                                                                                                                              

Líska. Svinky.   foto KM  Rašící dub zimní . Svinky.  foto KM  
Mladá babyka. Svinky   foto KM   Naplno rozvitý jeřáb obecný. Svinky   foto KM  
Ptačinec. Svinky.   foto KM   Hrachor lecha. Svinky.    foto KM  
Budka s loňským hnízdem sýkory koňadry po odklopení čelní stěny.  foto MM   Totéž po odpreparování přední části hnízda.  foto MM