Deník přírody -  24.3.2007 - 30.3.2007               

    

             Mohutná tlaková výše, která se k nám rozšířila od severovýchodu  definitivně potvrdila jaro. Noční teploty sice díky jasnému až polojasnému počasí klesaly až k nule, ale denní teploty vyskakovaly až nad 15°C a na sluníčku se dalo chodit v tričku. celý týden byly vynikající příležitost navštívit rozpukající přírodu.

             Jarní počasí popohnalo do květu i některé dřeviny ve výše položených polohách (kolem 300 m.n.m). Zejména se to týká slivoní -  trnek a švestek. V nižších polohách rozkvetla řada meruněk a třešní.

             Listnaté lesy středohoří zaplavily jaterníky podléšky, bílé a fialové květy dymnivky duté, žluť orsejí jarních a sasanek pryskyřníkokvětých vzácněji křivatce žlutého a objevily se rovněž květy sasanky hajní a plicníku lékařského. Tyto byliny musí stihnout svůj rozmnožovací cyklus před nástupem olistění na stromech, pak již se lesní substrát zahalí do šera, které bude trvat až do podzimu. Lesy i stráně modrofialově svítí záplavou violek vonných a lesních. Hlaváček jarní již kvete na všech svých jihovýchodně orientovaných lokalitách ve velkých množstvích, vzácnější je zatím květ mochny plazivé. Všechny tyto rostliny vyrazily loni přesně o měsíc později. Běžně se již setkáme s různými zástupci hmyzu - potkali jsme chrobáka, vyhřívající se stovky ploštic ruměnic, kněžici, včely, čmeláky, žtuťásky, babočky paví oka a pod Bořněm nás obtěžovaly hejna bodavých muchniček. Svá hnízda budují straky a kolem našich budek jsme sledovali aktivitu sýkor koňader. Na mezích pod Bořněm se proháněla hejna nádherných sýkorek - mlynaříků dlouhoocasých.

                

    Karel. M 29.3. 2007                            

                                                                                                                              

Podléšky v lese Svinky. Kozly.   fotoKM  Sasanka hajní v lese Svinky. Kozly.  foto KM  
Sasanka pryskyřníkokvětá. Svinky. Kozly   foto KM   Choroš na pařezu. Svinky.  foto kM
Bílá dymnivka pod Bořeněm.   foto KM  Jidášovo ucho na malé tlející větvičce. Les pod Bořeněm.    foto KM