Deník přírody -  17.3.2007 - 23.3.2007               

    

               Od soboty se do krajiny snažila vrátit zima. Vše ovládaly dvě tlakové níže, které na naše území přitáhly studený vzduch a také mnoho vodní páry jak ze Skandinávie , tak z Ruska . Výsledkem bylo neustále zatažené občas slabě deštivé počasí a relativní chladno.  Ve středu a ve čtvrtek déšť přecházel v ledovou krupici až sníh v pátek ráno dokonce padal mrznoucí déšť a ráno bylo pěkné náledí. Teploty se ve dne pohybovaly mezi 4  a 8 °C. V noci kolem nuly, pouze v noci na pátek šly pod nulu. 

             Nehledě na ochlazení vykvetlo velké množství peckovin - níže položené meze zabarvily do bíla trnky, začaly rašit meruňky a švestky. Již asi potřetí v tomto roce vykvetly zlatice. Do kvetení se také daly další druhy javorů, zejména javor jasanolistý.  Rašit začal také bez černý, naplno kvete vrba jíva a další druhy vrb.  Nádherné rudofialové šištice se objevily na modřínu a koncem týdne se objevily květy  hlaváčků, křivatce a dokonce prvosenky jarní  (Tobiášův vrch). Na oblíbeném místě jsem překvapivě brzy narazil na čerstvé nálevkovité pasti larev mravkolva.

                

    Karel. M 23.3. 2007                            

                                                                                                                              

U Křemýže vykvetly švestky.    foto LM  Nádhernými drobnými květy se obsypal modřín. Kozly.  foto MM 
Na Tobiášově vrchu vyrazily hlaváčky jarní.       foto KM   Detail hlaváčků ve větru .  foto KM
V bývalé cihelně pod Tobiášovým vrchem zakořenil starý Trabant.   foto MM  Dalším žlutým (zatím ojedinělým) květem na Tobiášovo vrchu byla prvosenka jarní .    foto KM 
Trojici žlutých květin doplnil křivatec  fotoKM  Violky vonné u Křemýže  foto LM