Deník přírody -  20.1.2007 - 26.1.2007               

    

         Čtvrtý lednový týden zpočátku připomínal s větrným počasím týden předchozí, v úterý však začala přicházet velká změna - tlaková níže přesunující se od jihu přes naše území přinesla po zadní straně proudění studeného vzduchu od severu.  To přineslo nejprve ochlazení s několikastupňovými mrazy a následně bohatou sněhovou nadílku. U nás začalo sněžit v úterý večer, sněžilo celou středu a periodicky i ve čtvrtek. Dohromady nakonec napadlo asi 15 cm sněhu. To společně s teplotami až -10°C v noci a -5 °C přes den navodilo konečně atmosféru zimy. Vše doprovázel poměrně silný severák, takže za terénními vlnami vznikaly až metrové návěje. Velké problémy to přineslo obzvláště na silnicích - středa až pátek byly prostě kalamitní - v kopcích stály kolony kamionů neschopných pohybu a řidiči  osobních aut díky tomu museli zavítat na silničky nižších tříd, aby kolony objeli.   

          Myslivci sníh využili ke sčítání zvěře a celý konec týdne chodili po revírech, aby na konci ledna mohli podat hlášení na odbory životního prostředí.  Sčítá se hlavně srnčí zvěř, černá zvěř, bažanti a zajíci, tedy ta zvířata, která slouží mimo jiné k lovu na maso. Ukazuje se že stavy zajíců se nestačí doplňovat ani vypouštěním, zatímco stavy divokých prasat je problém regulovat. Přes naši oblast koncem týdne migrovala hejna drozdů kvíčal táhnoucích od severu za zdroji potravy. Padesátičlenné hejno bylo možno pozorovat, jak se potuluje po sídlišti Pražská II a sklízí tady jeřabiny dosud visící na stromech stejně jako to v létě dělají špačci s třešněmi. Přidali se k nim i místní kosi a pěnkavy.  Na krmítkách se okamžitě objevilo více ptáků - hlavně sýkorek a zvonků. Kolem hypermarketů se na drobečcích kolem košíků přiživují vrabci.      

            

    Karel. M 27.1. 2007                            

                                                                                                                              

Nejvíce sněhu napadlo v noci z úterý na středu. Křemýž         foto LM  Úterní ráno konečně přineslo obraz zimní pohádky. Křemýž.  foto LM 
Páteční  poledne na řece Bílině u Lidlu. foto KM  Samice vrabce domácího. Supermarket Plus, Bílina. foto KM