Deník přírody - 30.12.2006 - 5.1.2007               

    

            V prvním týdnu roku 2007 se místo obvyklé tlakové výše nad naší zemí táhlo tlakové rozhraní a Níže na Británií nám od západu až jihozápadu prostřednictvím jednotlivých front posílala vlhký a obyčejně také docela teplý oceánský vzduch. Na novoroční pondělí se teplota zdvihla až na 12 °C! V noci se teplota běžně  udržovala mezi 2 - 3 °C a přes den na 8 - 9°C. Občas sprchlo, či dokonce v polohách nad 600 m nasněžilo. Postupy jednotlivých front pak rámovaly celý týden a i na horách se udržel pouze sníh umělý. V mezerách mezi frontami malé výběžky vysokého tlaku navodily slunečným oblačným počasím dojem jara. 

         Při silvestrovském výletu na Bořeň bylo velmi větrno. Po cestě mě  nejvíce zaujalo několik druhů nádherně zelených mechů a játrovek, porůstající historické kamenné zídky lemující cestičky kolem Bořně nebo rostoucí přímo na zemi v lese. Momentálně to byl jediný příjemný pohled který příroda skýtá. Na vrcholku Bořně jsme se opět po roce setkali s tamní kozou. Mechy spolu s lišejníky  mě zaujaly  i v zahradě i na břehu řeky Bíliny a je potřeba říci, že za takovéto vlhké zimy se jim doopravdy daří a jsou ideální podmínky pro jejich studium. Problémem je u mechů jejich určování, kde se neobejdeme bez mikroskopu, proto prosím, berte naše určení s rezervou.       

            

    Karel. M 5.1. 2007                            

                                                                                                                              

Neurčený mech na čedičových kamenech v zídce pod Bořeněm.  Bílina.      foto KM  Mech korovník žilnatý, porůstající čedičový balvan v zídce pod Bořeněm. Bílina.  foto KM 
Mech děrkavka podušková na betonovém nábřeží řeky Bíliny. Bílina. foto KM  Mech kroucenec (?) na betonovém nábřeží řeky Bíliny.  Bílina  foto KM 
Mech baňatka(?) v trávníku . Kozly. foto KM.  Lišejník misnička zední mezi mechy na nábřeží . Bílina. foto KM.
Detail krásného a běžného lišejníku misničky zední. Foto KM    Na hladině řeky se zrcadlí běžný obraz počasí tohoto týdne.  foto KM.