Deník přírody - 23.12.2006 - 29.12.2006      

      

         

     Poslední týden roku se nesl ve znamení tlakové výše nad střední Evropou, což k nám za dané situace nutně přineslo dva typy počasí . Pánevní oblast se zahalila do inverze, projevující se nejdříve mlhou a posléze nízkou oblačností s teplotami kolem 0°C a s ranní jinovatkou. Naopak polohy nad 300  - 350 m n.m. měly většinou krásné polojasno až jasno s úžasnými dohlednostmi a teploty se tu přes den šplhaly až ke 3 - 4°C. Předchozí frontální oblačnost zde zanechala námrazu, která v odpoledních teplotách intenzivně opadávala. Ke konci týdne se dokonce i v pánvi objevil úkaz, ve který již jsme ani nedoufali. Díky posunu tlakové výše k jihu přišla fronta od Atlantiku a nasněžilo asi 1,5 cm sněhu. Do rána z něj sice skoro nic nebylo, protože to přineslo teploty nad nulou a následně déšť, ale mnozí už vytáhli lyže ze sklepa s tím, že tentokrát už to musí vyjít.

     Příroda neustále hýří doklady toho, že teplo je na tuto dobu opravdu velké - rozkvetlá čemeřice v zahrádkách pod Bořněm a k vyrašení připravené pupeny šeříku jsou právě takovými neobvyklými jevy. Stejně jako minulý týden jsem se setkal s důsledky značného rozmnožení divokých prasat v našem kraji - máme hlášenu další srážku vozidla s bachyní od Hrobčic a na hřebenu Krušných hor nedaleko známé Vitýšky jsme narazili na vyvržené kančí vnitřnosti. Zda je zde zanechal pytlák nebo myslivec se dnes už dá jen těžko rozlišit. Vyvržené vnitřnosti totiž zanechávají na místě  i myslivci, aby tak nakrmili některé masožravé živočichy, kteří v zimě strádají. Všude, kde je to možné, využívají měkkosti půdy krtci k vytváření svých podzemních labyrintů a na povrchu je to samozřejmě k nevoli zahradníků zřejmé.

      Dovolte mi nakonec roku, vážení příznivci těchto stránek, abych vám popřál mnoho štěstí a zajímavých prožitků v přírodě a s přírodou do nového roku 2007.  My se budeme nadále snažit vás informovat o novinkách z přírody na Bílinsku, byť teď ještě není jasné, zda to bude stejnou formou jako dosud.   

         

            

    Karel. M 29.12. 2006 

                           

                                                                                                                              

Takto koncem prosince napučel šeřík.  Bílina.      foto KM  Naplno kvetoucí čemeřice se předběhla nejméně o 3 měsíce. Bílina.  foto KM 
Semínka kuklíku městského s nastraženými háčky zatím čekají na vhodného srstnatého hostitele, který se o ně otře a odnese je někam dále od mateřské rostliny. Bílina. foto KM  Na totéž čekají semínka mrkve obecné sesypané uvnitř sevřeného okolíku. I tato semena jsou vybavena drobounkými přichytávacími ostny.  Bílina  foto KM 
Vnitřnosti divočáka pohozené v lese ukazují na to, že zde proběhl hon, nebo zde hospodařil pytlák. Bílina. foto KM.  V měkké, zatím nezmrzlé půdě v parku na kyselce tak to řádí krtek . Bílina. foto KM.
Ve vyšších polohách v odpoledních hodinách intenzivně roztává námraza na větvích. Foto KM    Na radovesické výsypce se překřížila trasa zajícova s trasou divokého prasete. foto KM.  
Olše lepkavá má většinu semen stále ukrytou unvitř šištiček. Radovesická výsypka.     foto KM.  Lišejník dutohlávka mezi zbytky roztávajícího sněhu. Radovesická výsypka.  foto KM.