Deník přírody - 9.12.2006 - 15.12.2006      

      

         Vypadá to na "Vánoce na blátě". V noci z neděle na pondělí se během jasné noci sice objevil mráz, který vykouzlil na trávě jinovatku a na mělčích kalužích dokonce led, ale jinak bylo relativně teplo mezi 1°C v noci a 4 - 5°C ve dne. Oblačnost byla spíše frontální než inverzní, protože přes naše území putovala  od Atlantiku jedna fronta za druhou a v mezerách za frontami se objevilo i příjemné slunečno nebo v noci polojasno.  Z front také dosti pršelo, nejvíce v sobotu. V sobotu déšť vyhnal i žížaly ze země.  Provozovatelé horských hotelů a lyžařských vleků si rvou vlasy, protože se začátkem letošní sezóny to vypadá opravdu bledě (loni se v tuto dobu již 3 týdny lyžovalo).

         O stromech a kvetení rostlin platí, to co minule. Kromě sedmikrásek, řebříčku a hluchavek jsem na jednom zanedbaném místě našel dokonce kvetoucí mléč, pcháč a smetánku lékařskou. Zelené růžice listů vyhání vlaštovičník větší známý svou oranžovou šťávou. Listí je ještě částečně na platanu javorolistém u bašty, ale výraznější na tomto stromě jsou teď kulaté ježaté plody, které tam budou viset přes celou zimu.  V Bílině byla  během tohoto roku vysazena další platanová alej - podél nábřeží řeky Bíliny u autobusového nádraží, takže platanů je teď u nás více než  dost. Jak v Břežánské ulici , tak u řeky se ale zřejmě jedná o jiný druh platanu než je ten u bašty - nejspíše platan západní, ale u mladých a málo olistěných stromků se to určuje špatně. Deštivé počasí a celkové vlhko spolu s teplým počasím minulého týdne stimulovalo letošní žaludy k tomu aby pod nánosem listí začaly klíčit. Klíčící žaludy jsou cílem pro divoká prasata, která teď mají hody. Důsledky jejich intenzivní migrace za potravou jsem dokumentoval minulý týden. Stále rostou některé druhy hub, což není pro mykology nic divného (rostou přeci celý rok!!!), ale pro nás laiky je to v prosincovém lese docela zajímavá podívaná.

         

            

    Karel. M 14.12. 2006 

                           

                                                                                                                              

Smetánka lékařská. Kozly. foto KM  Mléč. Kozly.  foto KM 
Na zanedbaném pozemku rozkvetl dokonce pcháč. Kozly. foto KM  Na tomtéž pozemku bylo možno na listech vlaštovičníku pozorovat po dešti takovéto nádherné kapky.  foto KM 
Listy vlaštovičníku vyrážejí v podobě růžic i když je prosinec. Kozly. foto KM.  Mezi padlým listím  v dubovém lese svítí jako zelené žárovičky listy jaterníku. Svinky. foto KM.
Pod vrstvou listí již začaly klíčit letošní žaludy. Svinky. foto KM.  Z podhoubí ukrytého pod tlejícím listím vystrčily své plodnice tyto houby (snad nějaký druh strmělky?). Svinky. foto KM.