Deník přírody - 18.11.2006 - 24.11.2006      

      

          Během čtvrtého týdne měsíce listopadu probíhal podzim v té nejhorší podobě. Kromě sobotního odpoledne na začátku týdne jsme sluníčko skoro nezahlédli, teploty se pohybovaly mezi 3 a 9 °C, nad krajem se povalovala nízká oblačnost, která někdy sestupovala až na úroveň kolem 300 m.n m., nebo se přímo propojila s mlhou  až na dno pánve. Po úterním dešti se mlha rozplynula ale jen na půl dne, ráno to začalo nanovo. V ranních hodinách čtvrtka se oblaka rozptýlila a to přineslo noční mrazík (-3°C). Obloha se roztáhla rovněž ve čtvrtek a pátek dopoledne ale odpoledne se zase zatáhla. Rozptylové podmínky byly v tomto týdnu většinou špatné. Stále více domácností se vrací k topení uhlím a pokud se topí zastaralými kotly s nízkou účinností vychází z komínů hustý hnědošedý  dým. Někteří také zavítají do lesa (například na Kyselku), aby zde uřízli nějakou tu soušku. To je sice ekologické ale nelegální.  Ve spojení se zkracujícím se dnem se z toho vyklubaly podmínky dosti nevhodné pro fotografování.  

         Stromy jsou vyjma žlutě svítících bříz, vrb a modřínů, případně některých dubů  holé, krajina šedivě hnědá. Se stromů padají poslední dozrávající hrušky - typicky místní odrůda - koporečka, zvaná lidově "koprčka". Stále kvetou sedmikrásky a žebříček lékařský, rovněž tak hluchavka bílá a nachová, dají se vidět i květy sléze. Na vlhkých místech a trávnících se v chladu intenzivně prosazují různé druhy mechů, často zeleně svítících mezi listovou hnědí. Na některých trávnících začíná mech převládat nad trávou. V krajině jsou díky červeným plodům velmi nápadné jeřáby ptačí, růže šípkové a hlohy.

          Celkově depresivní náladu oživují především hlasy drobných pěvců hlavně sýkor koňader neúnavně hledajících svoji potravu ve větvích stromů. Na krajích obcí a v lese se také stále častěji ozývá ťukání a skřeky strakapouda velkého a sem tam poletují černobílé straky obecnéSojky si v rozbrázděné kůře a různých dutinkách stromů  vytvářejí zásoby žaludů. 

            

    Karel. M 23.11. 2006 

                           

                                                                                                                              

Listy lísky zaplnily hladinu nádrže. Kozly. foto KM Dubové listí zase pokrylo zem v lese. Králičí vrch. foto KM
Líska je už připravena na jaro. Kozly. foto KM  jehlice modřínu jsou připraveny k opadu. Bílina.   foto KM
Poslední listí opadávalo z divokých i zahradních  třešní. Kozly. foto KM Na místě po odpadlém listě u ořešáku již "s úsměvem" raší nový pupen. Kozly.  foto KM