Deník přírody - 7.10 - 12.10.2006                   

  

           V tomto týdnu jakoby se vrátilo babí léto. Vzhledem k nižším nočním teplotám ( 3 - 6°C) pod vlivem rozsáhlé tlakové výše se po ránu často tvořily v údolích mlhy, které se pod zahřívajícími paprsky během dne nejprve rozšiřovaly do vyšších poloh a posléze se rozplývaly. Odpolední počasí vypadalo letně a teploty kolem 18 °C nebyly výjimkou. Zatím v noci nemrzlo.   

            Protože ještě nenastoupily noční mrazíky, nezačal hromadný opad listí, takže většinu korun stromů stále kryje zelený listový obal. Žloutnou zejména javory, částečně lípy, některé ovocné stromy, zejména peckoviny a bledne listí na jasanech. Zdaleka ne všude je to stejné, na některých lokalitách již některé druhy intenzivně opadávají. Zahrádkáři už většinou sklidili úrodu jablek a hrušek, vrchol má za sebou i sklizeň ořechů i když na některých stromech začínají teprve plody pukat. Stále kvetou některé byliny. Tentokrát jsem se zaměřil na bolševník obecný, rostoucí na vlhčích ladních plochách.  Na této mohutné (nikoli však obrovské jako je bolševník velkolepý, invazní rostlina) rostlině lze v tuto dobu pozorovat vedle sebe květy i plody v různých stádiích zralosti.  Nedaleko v údolí potoka lze spatřit zrající klasy na vysokých stoncích rákosu. Na travních plochách vyrážejí bílé klobouky různých druhů žampionů. Nebezpečný je žampion zápašný, typický tím, že silně připomíná žloutnutím ohmataných částí chutný a výborný žampion ovčí a údajně voní po kafru (z vlastní zkušenosti mohu říci, že se to těžko poznává). Tento žampion roste na loukách v okolí Bořně a může způsobovat otravu. Žampion, který jsem vyfotografoval mi vyrostl na zahradě a o tento druh se nejedná.

             Na odpolední  slunečné a někdy slabě větrné počasí reagovali mladí pavoučci migrujícím krajem na svých vláknech, obzvláště pěkně se tato vlákna vyjímala proti slunci na oraništích. Podařilo se mi zachytit odlesky pouze některých z nich. Na louce podél potoka jsem se setkal s množstvím velikých tiplic obrovských  - obrovským komáru podobným hmyzem. Podobně jako sarančata před třemi týdny (teď už po nich není ani vidu a ni slechu) přede mnou vzlétaly a zase usedaly na trávu desítky exemplářů.   Na posledních kvetoucích rostlinách bylo možno stále vidět dvoukřídlý hmyz jako minulý týden, poněkud více jsem zachytil vos,. které se rovněž  pasou na padajícím ovoci, zejména na hruškách, a jednu pozoruhodnou "vosičku" (po pravdě řečeno spíše to je hmyz, který si na vosu hraje) a čmeláka silně připomínající včelu stepnici. Zem se slehla po broucích. po hladině vodní stále běhají hejna bruslařek.

                  

    Karel. M  12.10.2006

 

                                                                                                                              

Okolík bolševníku obecného. Kozly       foto KM Detail okolíku bolševníku obecného. Kozly.   foto KM
Bolševník obecný mladé plody. Kozly    foto KM Bolševník obecný zralé plody. Kozly     foto KM
Zrající klásky rákosu. Kozly  foto KM Žampion (pečárka) obecný. Kozly foto KM
Síť pavučin (babích let) na oraništi.        Kozly.    foto KMT Tiplice obrovská na louce Kozly.  foto KM
Blíže neuřčená moucha/vosička?     Kozly.           foto KM Tohle není čmelák ale pravděpodobně včela stepnice.  Kozly.         Foto KM