Deník přírody - 1.4. - 7.4.2006

                    

       

        Probíhající jaro s větším množstvím srážek a oblačným a ž polojasným počasím střídajícím se se zataženým, kdy prší převážně odpoledne nebo večer - to je typický průběh tohoto týdne. Obloha je značně proměnlivá, je tu prostě apríl. Teploty se celý týden držely nad nulou, v sobotu i v neděli chvílemi překonaly i 15 °C. Tání sněhu na horách spolu s deštěm nadále živilo povodňové stavy českých řek. Nám je nejblíže Labe a Ohře, obě řeky se na řadě míst rozlily do svých niv. problémy jsou i v povodí Lužnice, Vltavy, Dyje a Moravy. Některé obce jsou vytopeny již potřetí (1997, 2002, 2006). Povodí Bíliny je bez takových projevů, vody je více než v minulém týdnu (asi o 30 cm) ale stále se  drží v korytě. Dokonce kolem zahrádek v Želenicích, kde je největší pravděpodobnost vylití ještě zbývá asi 10 cm. 

         Počasí nevyhovuje lidem podél velkých řek, ale naprosto vyhovuje rostlinstvu. Na lukách i mezích i v lese se naplno rozjelo jaro. Začaly kvést první květiny. V lese Svinky hned u silnice vykvetly jaterníky podléšky, kromě záplavy květů se po roztátém sněhu objevila i záplava odpadků, které sem někdo na hranici okresů nepochopitelně vyváží. Na trávnících v zahrádkách sedmikrásky chudobky, suché teplé stráně na Tobiášovo vrchu začínají zářit žlutými hlaváčky jarními. Na Kyselce v parku vyrážejí poupata čemeřic, za týden už budou v plném květu. Rovněž řada dřevin už je v rozpuku. Končí květ topolu lindy, v plném proudu je kvetení lísek a olší, které září dodaleka záplavou žlutých resp. oranžových jehněd. Prvním z javorů začal kvést javor stříbrný a na květy nasazuje javor jasanolistý.  

         Z podzemních zimovišť se k vodě začali stahovat  obojživelníci - nad bývalým hotelem Belevue na Kyselce jsme v lese nalezli párek ropuch obecných, lapených v propadlé staré vodárně. 

          V Českých Budějovicích byly nalezeny další uhynulé labutě.    

 Karel M. 3.4.2006

                                                                                                                                        

Hlaváčky na Tobiášovo vrchu. foto MM Poupata čemeřice v parku na Kyselce
Samčí květ javoru stříbrného. foto KM Samičí květ javoru stříbrného. foto KM
 
Vlevo a uprostřed jehnědy lísky (uzavřené a otevřené), vpravo již odkvétající jehnědy topolu lindy. ft KM
Záplava podléšek v lese Svinky u Kozel. foto KM ... a záplava odpadků ve stejném lese. foto KM
První letošní podběl pod Tobiášovým vrchem. f MM Na sečeném trávníku vyrazily sedmikrásky. foto KM
Oproti minulému týdnu hladina stoupla asi o 30 cm Na vtoku Syčivky tak zmizel malý stupínek. foto KM