Deník přírody - 20.2. - 26.2.2006

                    

         Již konec minulého týdně nám přinesl výrazné oteplení spojené s výrazným stoupnutím hladiny řeky.  Kachny se musely uchýlit na břeh aby je voda nespláchla až do Labe, jaký tam vznikl proud. Hejna se rozptýlila do párů a po opadnutí hladiny již po řece plavou jednotlivé rodinky, žárlivě si střežící své partnery. Labutě se nám také někam přemístily, u Lidlu lze momentálně spatřit pouze jedno loňské mládě. Je na něm krásně vidět, jak vyměňuje šedivé peří za dospělácký bílý šat. U bran závodu 1. Strojírenské a.s. jsme pozorovali párek strak obecných, kterak se snaží opravovat nebo budovat hnízdo. Je tedy zřejmé, že jaro už je na spadnutí a chystá se velký hromadný zázrak obnovy přírody. Teplo napomohlo roztátí většiny sněhu  a ten už najdeme pouze v zastíněných místech, na severních svazích a v místech kde se ho v zimě nakupilo více, např. v návějích. Stopy z minulého týdně teď už najdeme spíše v blátě. Koncem týdne jsem zpozoroval počátek pučení prvního stromu - topolu osiky - během týdně se z pupenů vyvalí několikacentimetrové jehnědy.  Bohužel s táním  sněhu se  ukázala i řada lidských prohřešků v podobě záhonů plných psích výkalů, hromad nových odpadků podél silnic a  spousty mrtvých zvířat uhynulých při střetu s automobily.

Karel M., 24.2.2006

                                                                                                                                       

Vyhřátá sněhu zbavená jižní stráň Číčova kontrastuje s bílou návějí na hraně a zbytky sněhu na  severním svahu  Stejný pohled jako obrázek vlevo nabízí i pohled na Tobiášův vrch, který je stejně jako Číčov chráněným územím.
Na okraji výsypky u Ledvic se probouzí k životu topol osika. Květní pupeny topolu osiky už praskly a začly se z nich soukat šedivé jehnědy.
Tahle se kuna bohužel naposledy proběhla přes silnici u obce Hořenec. Její mrtvolka u autobusové zastávky zůstala smutným mementem důsledků střetu "civilizace" s přírodou.    

Všechny snímky pro Vás ve Středohoří a v okolí lomu Bílina nafotil K. Mach