Zerav řasnatý (Thuja plicata) "Zebrina"

  

  19 Letní foto  z jiného úhlu Olistění kmen
MAPA

 

Navigace : Tento druh byl v Bílině vysazován především  v lázeňském  parku na Kyselce, kde jsme objevili několik  exemplářů  v parčíku za hlavní lázeňskou budovou po obou stranách dřevěného altánku při vstupu do parčíku.

 

Zdravotní stav stromu :  Všechny  stromy jsou ve vynikající kondici. Byly vysazeny hromadně  v době obnovy parku po velké přestavbě lázní na konci předminulého století, jedná se tedy o stromy více jak 100 let staré.

  

Biologie :  Zerav řasnatý  (Thuja plicata) je statný stále zelený strom s výškou až 40 m s přísně štíhle kuželovitým tvarem. Jeho domovinou je Severní Amerika. Má dlouhé řasnaté větvičky nápadně lesklé na rubu naopak ojíněné. Přírodní varianta má větvičky s drobounkými přisedlými lístky tmavě zelené bílinské zeravy jsou kultivary " zebroid", což znamená, že na letorostu se pravidelně střídají pásy lístků s nižším obsahem chlorofylu než je obvyklé s těmi normálními a celá větvička tak působí zebrovitým dojmem.  Na rozdíl od jiných zeravů tento na zimu nehnědne. Po rozemnutí silně voní.

   

Význam : V době vysazení se jednalo o novinku, takže bílinské zeravy patří k nejstarším "zebroidům" v Čechách.

 

Fosilní záznam :  Rod Thuja  není ve fosilním záznamu severozápadních Čech znám.