Topol šedý (Populus canescens)

  

  28 U letního kina  zima u golfu kůra  
MAPA

 

Navigace : Tento druh byl v Bílině vysazován především  v lázeňském  parku na Kyselce, kde jsme objevili několik  exemplářů  u Minigolfu, a pod letním kinem a dále směrem k Lesní kavárně vlevo pod cestou. Další zdatný exemplář se nachází ve dvoře bývalé školy na Teplickém předměstí.

 

Zdravotní stav stromu :  Všechny  stromy jsou v dobré kondici. Byly vysazeny hromadně patrně v době obnovy parku v druhé polovině minulého století, lze u nich předpokládat věk kolem 40 - 45 let.  

  

Biologie :  Topol šedý  (Populus canescens) je silný statný strom s výškou až 30 m s velmi nepravidelnou, řídkou  korunou složenou z několika mohutných větví . Je považován za křížence topolu bílého a topolu osiky, mezi kterými se nachází především tvarem listů a jejich povrchem a také formou kmene. Na rozdíl od topolu bílého jsou listy méně výrazně laločnaté a plstnatý rub listů není tak intenzivně bílý, ale spíše šedavý (odtud rodové jméno). Svrchní strana listů je tmavě zelená lesklá na podzim  žloutne. Kůra stromu je v mládí hladká šedozelená výraznými kosočtverečnými útvary soustředěnými v kolmo ke kmeni orientovaných řadách. Na starším kmeni je borka  s podélnými korkovými lištami tmavší než mladší kůra. Topol šedavý  je dvoudomý – samičí a samčí květy se vyskytují na oddělených exemplářích.

   

Význam : Topol šedý je velmi dekorativní strom a kromě lázeňského parku ho v Bílině téměř nenajdeme.

 

Fosilní záznam :  Rod Populus  je poměrně hojně nalézán v usazeninách třetihorního stáří především  v podobě listů.