Skokan hnědý  (Rana temporaria

  

 

 

©M.Hanzlíková

 

Ochrana : není zvláště chráněný 

  

Popis:  Tento skokan  patří k těm větším žábám - jeho samice dosahují velikosti až 10 cm. Zbarvení těla je převážně světle hnědé nebo žlutohnědé s tmavě hnědými, rudohnědými, či dokonce černými skvrnami nebo mramorováním.  Obzvláště výrazná je skvrna od oka přes spánek až k rameni obyčejně rudohnědé nebo černohnědé barvy a zahrnující i rezonátor zhruba stejné  velikosti jako oko. Rovněž tmavé pruhy (tygrování) na mohutných  zadních  nohách je výrazné. Samci se od samic odlišují tím, že světlá břišní strana těla není skvrnitá, zatímco samičí se mramorovaná nebo skvrnitá. V době rozmnožování se na těle samců, hlavně v oblasti hrdla objevuje modravé zbarvení.  Žábu lze snadno zaměnit za skokana štíhlého, často pomůže pouze porovnání délky zadních nohou  s tělem. Nepřesahuje - li nárt až před čenich, ale pouze na úroveň mezi očima a špičkou hlavy,  jedná se o skokana hnědého. 

  

Biologie :  Žije ve vlhkých lesních biotopech, po většinu léta mimo vodu, ale nedaleko od ní. V suchých obdobích se musí ukrývat na vlhkých místech.  Zimuje ve vodě v bahně v hloubce nejméně 50 cm, kam se stahuje často až ze vzdálenosti několika kilometrů. Stahuje se tam už v listopadu a často již únoru se v téže nádrži rozmnožuje. Vajíčka potom plavou často ještě v přítomnosti ledu za teplot kolem 1 - 4 °C v obrovských chuchvalcích na hladině. Po 3 - 4 týdnech se líhnou pulci a za další 2 - 3 měsíce malé (1,5 cm) žabky opouštějí vodu. Konzumuje hmyz, plže, pavouky, červy.

  

Výskyt na Bílinsku : Tento kupodivu nechráněný skokan je na Bílinsku vzácnější než úředně ohrožené  druhy. Nám se jej zatím podařilo zachytit pouze na západním okraji města Duchcova  v povodí Lomského potoka mezi výsypkou Pokrok a městem v prostoru rybníka hranáče.  

 

Fotogalerie (© obrázky 1.2,3,4,5 - M. Hanzlíková , 6  - K. Mach)

dospělá žába detail hlavy pohled z boku detail kůže pohled shora vajíčka